"Mamo przestań". Wstrząsający film o kobiecej pedofilii

Zły dotyk boli całe życiesxc.hu

Najczęściej to kobiety są postrzegane jako ofiary przemocy seksualnej, jednak film niemieckiej telewizji publicznej ARD pokazuje, że również mogą być sprawcami. W filmie niemieckiej reżyserki Stefanie N. Linke "Mamo przestań" dzieci opowiadają o tym, że były wykorzystywane seksualnie przez matki, nauczycielki i przedszkolanki.

W filmie, o którym iformuje na swojej stronie internetowej "Deutche Welle", po raz pierwszy publicznie o swoich przeżyciach mówią między innymi Axel i Andrea, którzy w dzieciństwie byli zmuszani do stosnuków seksualnych przez własne matki.

Psychoterapeutki występujące przed kamerą mówią, że dzieci są wykorzystywane seksualnie nie tylko przez mężczyzn. Również przez przedszkolanki, nauczycielki, jak i opiekunki do dzieci, a niekiedy przez własne matki.

Historie dzieci

Swoją historię przed kamerą opowiada między innymi Axel. Kiedy miał 8 lat, matka zaczęła wykorzystywać go seksualnie. Zabierała go do łóżka i zmuszała do uprawiania z nią seksu.

Jednocześnie matka była na zewnątrz przykładną i religijną kobietą. Cała rodzina co weekend chodziła do kościoła, a matka śpiewała w chórze. Z czasem, gdy kobieta rodziła kolejne dzieci, a mąż zaczął ją zdradzać, coraz bardziej odbijało się to na najstarszym synie, Axelu. - Ona mnie zniszczyła - mówi chłopak i dodaje - To tak, jakby matka zabiła własne dziecko.

Podobny los spotkał Andreę. Dziewczynka wychowywała się bez ojca. Tęsknotę matki za zbliżeniem fizycznym musiała zaspokajać jej córka. Jeśli odmawiała, matka stosowała przemoc i groziła, że odda ją do domu dziecka. - Mówiła, że zostawi mnie samą, zamknie drzwi na klucz, sobie pójdzie - wspomina naciski matki dziewczyna. - Wolałam to wszystko znosić, tylko żeby mnie nie opuściła - wyznaje ofiara. Z czasem Andrea zaczęła się opierać żądaniom matki, ale kiedy tylko zostawała z nią sam na sam w łazience, to dostawała ataku paniki.

"Wstrząsający film"

Dzieci jednak przebaczyły swoim rodzicom. Axel i Andrea dają w reportażu do zrozumienia, że pomimo krzywd, jakich doznali ze strony swych matek, nadal je kochają, ale doświadczenia z dzieciństwa odcisnęły na nich swoje piętno. Oboje chodzą na specjalną terapię psychologiczną.

Deustche Welle dodaje, że "film jest wstrząsający, lecz jednocześnie zaskakujący, ponieważ w publicznym postrzeganiu kobiety są zwykle ofiarami przemocy seksualnej, a nie sprawcami".

Autor: km,mk/k / Źródło: Deustche Welle

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu