Syn byłego prezydenta Malty został premierem


Syn byłego prezydenta Malty, prawnik Robert Abela, został wybrany na nowego przewodniczącego rządzącej Partii Pracy, a tym samym na szefa rządu. Na stanowisku premiera zastąpi Josepha Muscata, który w grudniu podał się do dymisji.

Robert Abela od 2017 roku zasiada w maltańskim parlamencie. W przeprowadzonych w sobotę wyborach przewodniczącego rządzącej Partii Pracy otrzymał od członków ugrupowania prawie 58 procent głosów. W wyborach, których wyniki podano w niedzielę, pokonał Chrisa Fearne'a.

Abela obiecuje "naprawienie reputacji Malty"

Partia Pracy ma w parlamencie bezpieczną większość, co oznacza, że jej nowy lider może zostać premierem bez potrzeby organizowania nowych wyborów.

Przed głosowaniem 42-letni Abela obiecał, że naprawi reputację Malty, ale, jak pisze AP, jest postrzegany jako protegowany swego poprzednika Josepha Muscata.

Muscat na Twitterze pogratulował następcy. "Jestem dumny, że w poniedziałek przekażę mu urząd premiera Malty" - napisał były premier.

W 2008 roku w wyborach na przewodniczącego partii Muscat pokonał ojca Abeli, George'a, który potem, w latach 2009-2014, był prezydentem Malty.

Dymisja związana z zabójstwem dziennikarki

Muscat 1 grudnia ubiegłego roku zapowiedział, że w połowie stycznia 2020 roku zrezygnuje z funkcji premiera. Było to związane z oskarżeniami sugerującymi możliwy wpływ wysokich rangą przedstawicieli maltańskiego rządu i jego urzędników na postępowanie w sprawie zabójstwa znanej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii w 2017 roku.

Z zabójstwem dziennikarki jest podobno powiązany były szef kancelarii Muscata, Keith Schembri, który zrezygnował z funkcji w listopadzie ubiegłego roku. Schembri, który został zatrzymany, a następnie zwolniony z aresztu, zaprzecza, by dopuścił się przestępstwa.

Caruana Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu Valletty w październiku 2017 roku.

53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków. Nie wahała się opisywać afer premiera Muscata, jego żony, a także szefa opozycji Adriana Delię.

Pisała też o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Opublikowała ponad 20 tysięcy artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: