TVN24 | Świat

Zamach na bazę w Mali. Zginął francuski wojskowy

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Atak terrorystów na francuską bazę wojskową w Gao w Mali. W ostrzale moździerzowym zginął francuski wojskowy - podał w niedzielę Pałac Elizejski. W niedzielnym komunikacie Pałacu Elizejskiego przekazano kondolencje prezydenta Francji dla rodziny zabitego brygadiera, podkreślając zarazem, że Francja będzie kontynuować swą misję.

Do ataku doszło w sobotę wieczorem - pisze AFP. Baza wojskowa, w której oprócz żołnierzy z Francji stacjonują również wojskowi z grupy G5 Sahel - Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii oraz Nigru, a także doradcy wojskowi z Wielkiej Brytanii, Kanady i Estonii, została ostrzelana z moździerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

53. ofiara misji Barhane

Brygadier Alexandre Martin jest 53. francuskim wojskowym, który stracił życie w prowadzonej od 2013 roku przez Francję operacji wojskowej w Mali pod nazwą Barhane - od wydmy sierpowatej Barchan w Sahelu. Jej celem jest walka z grupą Nusrat al-Islam i strukturami Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu.

W niedzielnym komunikacie Pałacu Elizejskiego przekazano kondolencje prezydenta Francji dla rodziny zabitego brygadiera, podkreślając zarazem, że Francja będzie kontynuować swą misję.

"Nie dalej jak we wtorek - pisze AFP - z powodu wybuchu samochodu-pułapki rannych zostało czterech francuskich wojskowych. W całym 2021 roku w walkach z dżihadystami straciło życie trzech francuskich wojskowych, a jeden zginął w wypadku samochodowym.

Francuzi w Mali

Francuska operacja w Mali, która od 2014 roku została rozszerzona na cały obszar subsaharyjski weszła w ostatnim okresie w krytyczną fazę, w związku z przejęciem rządów w Mali przez zbuntowanych wojskowych i zatrudnieniem przez nich najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Głęboka transformacja" francuskiej obecności wojskowej w Sahelu

"Francja będzie musiała znaleźć swą własną drogę, jeśli chodzi o format i cele misji wojskowej w Mali" - oceniła minister obrony Francji Florence Parly.

We francuskiej operacji uczestniczy 5100 francuskich żołnierzy. Francja jest jedynym krajem zachodnim, który prowadzi tak szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w zachodniej części Sahelu, obejmującego południowe obrzeża Sahary.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości