Malala upomina Obamę: Drony napędzają terroryzm


Prezydent USA Barack Obama spotkał się w piątek z Pakistanką Malalą Yousafzai, której działalność na rzecz praw kobiet uczyniła ją celem ataku talibów. Za swoje zasługi nastolatka została wyróżniona przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa. Znalazła się też wśród kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla.

W wydanym po spotkaniu oświadczeniu Malala napisała, że spotkanie z prezydentem USA, który jest w dodatku laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, to dla niej wielki zaszczyt.

Spotkanie w Gabinecie Owalnym

- Podziękowałam prezydentowi za poparcie Stanów Zjednoczonych dla edukacji w Pakistanie i Afganistanie oraz za pomoc, jakiej udzielają syryjskim uchodźcom. Wyraziłam opinię, że ataki przeprowadzane przez drony (samoloty bezzałogowe) napędzają terroryzm, ponieważ prowadzą do śmierci niewinnych ludzi i budzą niechęć wśród Pakistańczyków. Jeśli ponownie skupimy nasze starania na edukacji, przyniesie to wielkie rezultaty - dodała dziewczynka.

Zaapelowała też o ściślejszą współpracę między USA i Pakistanem.

Biały Dom poinformował, że do spotkania Malali z prezydentem i jego małżonką doszło w Gabinecie Owalnym.

W piątek Pakistanka przemawiała na spotkaniu zorganizowanym przez Bank Światowy; później tego samego dnia ma wystąpić w szkole, do której uczęszczają córki Obamy.

16-latka nagrodzona za walkę o prawa człowieka

Malala Yousafzai została w czwartek laureatką tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka. Jej nazwisko pojawiało się również w medialnych spekulacjach przed ogłoszeniem w piątek laureata Pokojowej Nagrody Nobla (ostatecznie wyróżnienie to przypadło w udziale Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej).

W wieku 11 lat Malala zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. Mieszkała w dolinie Swat, na północy Pakistanu, gdzie tamtejsi talibowie sprzeciwiali się edukacji dziewcząt.

Nastolatka stała się symbolem walki o te prawa, gdy w październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.

Autor: ktom//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości