"Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina"


Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron uznał Jarosława Kaczyńskiego za "przyjaciela i sojusznika" swej rywalki, przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen. Postawił go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

- Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina. To nie są ustroje otwartej i wolnej demokracji. Codziennie łamane są tam liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady – powiedział Macron na poniedziałkowym wiecu w Paryżu. Jego słowa cytuje PAP.

Popierany przez większość francuskich ugrupowań Macron, przywódca ruchu "En Marche!" (Naprzód), nazwał skrajną prawicę, którą reprezentuje jego konkurentka Le Pen, "narzędziami najgorszego", szeregami "nienawistnych i tchórzliwych".

- W przyszłą niedzielę stawką będzie przyszłość społeczeństwa - zakończył przemówienie Macron. 7 maja odbędzie się we Francji druga tura wyborów prezydenckich.

Le Pen, która w poniedziałek zebrała kilka tysięcy zwolenników na wiecu w podparyskiej miejscowości Villepinte, obiecała, że "wyrwie Francję z rąk rzekomych elit, które ją konfiskują, wiążą, sprowadzają na manowce".

Wzajemne ataki

Przywódczyni Frontu Narodowego, która po pierwszej turze zrezygnowała z funkcji partyjnej, by przedstawiać się jako "kandydatka ludu Francji", kilkakrotnie nazwała Macrona "reprezentantem finansjery".

Przypomniała, jak pięć lat temu jako kandydat w wyborach prezydenckich François Hollande ostrzegał przed swym "prawdziwym przeciwnikiem, który nie ma imienia, nie ma oblicza, nie ma partii, nigdy nie będzie kandydował i który przecież rządzi. Ten przeciwnik to finansjera". Po czym krzyknęła: "Tym razem ma on imię, ma twarz, ma partię i kandyduje (...), nazywa się Emmanuel Macron!"

Obserwatorzy zwracają uwagę, że ten fragment przemówienia populistycznej kandydatki skierowany był do wyborców innego populisty, skrajnie lewicowego Jean-Luca Melenchona, który w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył prawie 20 proc. głosów.

Następnie Le Pen zrobiła ukłon w stronę wyborców kandydata centroprawicy Fillona, głosząc: "Jestem kandydatką Francji, która wcześnie rano wstaje, która pragnie ocalić materialne, ale i niematerialne dziedzictwo Francuzów. Francji, która pracuje nad tym, by można było być dumnym z kraju, który pozostawimy (przyszłym pokoleniom) Francuzom".

Podczas gdy sondaże znów wskazują na rosnącą przewagę Macrona, większość badanych uważa, że kampania po pierwszej turze jest "kiepska", a punkty zdobywa w niej Le Pen.

Według poniedziałkowego badania Instytutu OpinionWay na Macrona zagłosowałoby dziś 61 proc., a na Le Pen 39 proc. wyborców. W piątek sondaż tego instytutu dawał Macronowi 59 proc. głosów, a Le Pen 41 proc.

Autor: mw//plw/jb / Źródło: PAP

Raporty: