Macedonia Północna objęła przewodnictwo w OBWE. Celem odbudowa wzajemnego zaufania oraz wznowienie dialogu

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rozpoczyna się dwudniowy szczyt OBWE w Łodzi (materiał z 2022 roku)
Rozpoczyna się dwudniowy szczyt OBWE w Łodzi (materiał z 2022 roku)TVN24
wideo 2/5
Rozpoczyna się dwudniowy szczyt OBWE w Łodzi TVN24

Wraz z początkiem 2023 roku Macedonia Północna objęła dwunastomiesięczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Szef resortu dyplomacji tego kraju Bujar Osmani został przewodniczącym organizacji. W 2022 roku przewodnictwo w OBWE sprawowała Polska.

Macedonia Północna objęła w niedzielę przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2023 roku. Minister spraw zagranicznych tego kraju Bujar Osmani został przewodniczącym OBWE, a za główne zadania na bieżący rok uznał odbudowę wzajemnego zaufania i konieczność wznowienia dialogu w kwestiach bezpieczeństwa.

 
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie osce.org

Osmani: wojna w Ukrainie narusza podstawy OBWE

Osmani uważa, że szczególną uwagę należy poświęcić rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdyż "ta wojna narusza podstawy OBWE" i jest daleka od zasad, którymi powinny się kierować państwa członkowskie OBWE.

W kwestiach gospodarczo-ekologicznych północnomacedońska prezydencja chce się skupić na rozszerzaniu świadomości, iż istnieje związek między zmianą klimatu a bezpieczeństwem. Ważne będzie też działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Priorytetem władz w Skopje będzie także ochrona praw człowieka.

W 2022 roku przewodnictwo w OBWE sprawowała Polska, która symbolicznie przekazała je Macedonii Północnej na szczycie OBWE w Łodzi na początku grudnia.

Autorka/Autor:ks

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: osce.org