"Akt moralny". Były premier Macedonii rezygnuje z prowadzenia partii

W kwietniu w macedońskim parlamencie doszło do zamieszek [wideo archiwalne]CC BY 2.0 | European People

Były długoletni premier Macedonii Nikoła Gruewski, szef opozycyjnej WMRO-DPMNE, ustąpił w poniedziałek z funkcji przewodniczącego tej prawicowej partii po ubiegłorocznej porażce w wyborach parlamentarnych i wiosennych zamieszkach w Skopje.

47-letni obecnie Gruewski, który rządził Macedonią przez 10 lat, oskarżany był przez opozycję o zakładanie podsłuchów na wielką skalę (podsłuchiwano ponad 20 tysięcy osób, w tym sędziów, dyplomatów, policjantów i dziennikarzy) oraz sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku.

Rezygnacja "aktem moralnym"

Oskarżenia te spowodowały, że w wyborach parlamentarnych w grudniu 2016 roku jego prawicowe ugrupowanie wygrało, lecz nie otrzymało wystarczająco dużego poparcia, aby rządzić samodzielnie, a jego rozmowy o koalicji z partiami mniejszości albańskiej nie powiodły się. Dopiero w maju powstał rząd kierowany przez lidera Socjaldemokratycznego Związku Macedonii Zorana Zaewa, w którego skład weszli także przedstawiciele mniejszości albańskiej.

"Gruewski powiedział, że (...) jego rezygnacja jest aktem moralnym i to naturalne, że osoba, do której wszyscy mieli zaufanie, powinna wziąć odpowiedzialność za (wyborczą) klęskę" - głosi oświadczenie WMRO-DPMNE (Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej - Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej).

Nowy przewodniczący jeszcze w tym roku

Komitet Centralny partii organizuje w Walandowie, na południowym wschodzie kraju, w dniach 22-23 grudnia swój nadzwyczajny zjazd, na którym 544 delegatów wybierze nowego przewodniczącego.

- Nazwisko nowego przewodniczącego jest mniej ważne niż plan przyszłych działań partii, która jest obecnie w opozycji - zauważył były szef dyplomacji Antonio Miloszoski, który figuruje wśród kandydatów na szefa WMRO-DPMNE.

W kwietniu zwolennicy tej partii wdarli się do parlamentu w proteście przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego Zgromadzenia. Doszło do zamieszek ulicznych, w których kilkadziesiąt osób zostało rannych. W listopadzie WMRO-DPMNE doznała kolejnego ciosu, gdy policja aresztowała Mitko Czawkowa, byłego szefa MSW, i kilku deputowanych tej partii pod zarzutami mającymi związek z kwietniowymi zamieszkami.

Autor: MKK, tmw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | European People