Łzy w redakcji. Kurdyjska telewizja już nie nadaje


Turecka policja wkroczyła we wtorek w Stambule do siedziby jednej z głównych prokurdyjskich telewizji IMC TV i zakazała jej nadawania. To następstwo decyzji sądu o zamknięciu stacji w związku z "szerzeniem terrorystycznej propagandy". We wtorek władze zawiesiły także blisko 13 tys. policjantów oraz zatrzymały kilkudziesięciu oficerów tureckich sił powietrznych.

Kilkudziesięciu dziennikarzy IMC TV znajdowało się w sali redakcyjnej stacji, w reżyserce i w studiu, kiedy siły porządkowe interweniowały w celu przerwania nadawania. Założona w 2011 r. stacja została poinformowana w zeszłym tygodniu o decyzji sądu w sprawie zamknięcia stacji, która zapadła w ramach śledztwa na temat nieudanej próby zamachu stanu z 15 lipca. Telewizję oskarżono o "rozpowszechnianie propagandy terrorystycznej". Większość przekazu IMC TV zajmowały informacje dotyczące zbrojnego powstania w zamieszkanej głównie przez Kurdów południowo-wschodniej części Turcji. Stacja jest jednym z 20 nadawców telewizyjnych i radiowych, kierowanych przez Kurdów lub alawitów, mniejszość religijną, która w zeszłym tygodniu została zakazana przez tureckie władze na mocy prezydenckiego dekretu.

W zeszłym tygodniu Turecka Najwyższa Rada Radia i Telewizji (RTUK) zapowiedziała, że ze względu na powiązania z udaremnionym lipcowym zamachem stanu zamkniętych zostanie 12 kanałów telewizyjnych. W tureckich mediach stacje te określono jako "kurdyjskie" i "lewicowe", co nie musi oznaczać ich związku z muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, oskarżanym o przygotowanie zamachu stanu.

W opinii środowisk opozycyjnych w Turcji po lipcowym zamachu ofiarami czystek stają się jednak nie tylko rzekomi zwolennicy Gulena, ale też tysiące innych osób mogących nawet potencjalnie zdecydować się na krytykę prezydenta Erdogana i jego obozu politycznego.

Czystki po nieudanym puczu

We wtorek władze zawiesiły też 12801 oficerów policji, w tym 2523 na stanowiskach kierowniczych, zarzucając im powiązania z Gulenem.

Jak podaje agencja Reutera, we wtorek doszło także do zatrzymań kilkudziesięciu oficerów sił powietrznych.

W ramach czystek po udaremnionym zamachu stanu stanowiska straciły dziesiątki tysięcy nauczycieli i wykładowców akademickich. Zatrzymano ok. 20 tys. przedstawicieli różnych zawodów - wojskowych, sędziów, nauczycieli czy dziennikarzy. Z mediów zwolniono ponad 2,3 tys. osób.

[object Object]
Zamach stanu w Turcji. Archiwalne zdjęciaReuters Archive
wideo 2/20

Autor: tmw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: