Osiem osób dźgniętych nożem, 275 aresztowanych podczas Notting Hill Carnival w Londynie

Źródło:
PAP
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnych
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/3
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive

W trakcie tegorocznej edycji Notting Hill Carnival, organizowanego w Londynie festiwalu kultury karaibskiej, osiem osób zostało ranionych nożem. Jedna z nich jest w stanie krytycznym - przekazała londyńska policja metropolitalna. Podczas imprezy aresztowano 275 osób.

Wszystkie ataki z użyciem noża miały miejsce 28 sierpnia, czyli w drugim, głównym dniu festiwalu. Policja zaznacza, że były to odrębne zdarzenia. W stanie krytycznym jest 29-letni mężczyzna, w stanie poważnym, ale stabilnym, pozostaje raniony nożem 19-latek. Pozostałych sześć osób nie wymagało hospitalizacji, doznały lżejszych obrażeń. Jak poinformowała policja, w czasie dwóch dni festiwalu aresztowano 275 osób, z czego ponad połowę w poniedziałek. Głównymi powodami były posiadanie broni, napaści na tle seksualnym, napaści na policję i posiadanie narkotyków. - To godne ubolewania, że drugi rok z rzędu poniedziałkowa noc karnawału naznaczona została poważną przemocą. Nikt nie kwestionuje znaczenia karnawału w londyńskim kalendarzu kulturalnym, a przytłaczająca większość tych, którzy przyszli, będzie miała pozytywne doświadczenia. Nie możemy jednak nie dostrzegać dźgnięć nożem, napaści na tle seksualnym i ataków na funkcjonariuszy policji, których byliśmy świadkami - oświadczył Ade Adelekan, zastępca podkomisarza policji metropolitalnej, który nadzorował operację pilnowania porządku. W zeszłym roku, także w drugim dniu festiwalu, śmiertelnie ugodzony nożem został 21-letni początkujący raper Takayo Nembhard z Bristolu, występujący pod pseudonimem TKorStretch. Było to pierwsze zabójstwo w czasie Notting Hill Carnival od 2004 roku.

Londyn. 75. edycja Notting Hill Carnival

W każdej edycji Notting Hill Carnival bierze udział około dwóch milionów osób. Impreza odbywa się od 1966 roku. Niewielki początkowo festiwal, zorganizowany przez imigrantów z Karaibów w celu zamanifestowania własnej kultury i walki z uprzedzeniami rasowymi, stał się z czasem jedną z największych na świecie imprez na świeżym powietrzu, a zarazem jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Londynu. Tegoroczna edycja festiwalu w szczególny sposób upamiętniała 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii statku Windrush, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza duża grupa imigrantów zarobkowych z Karaibów.

ZOBACZ TEŻ: Opłata 65 zł za wjazd do Londynu. Kto musi zapłacić

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: PAP