Litewski komornik będzie zdejmował polskie tablice

 
Tabliczki muszą zniknąćTVN24

Umieszczone obok litewskich tablice z nazwami w języku polskim muszą zniknąć z ulic w rejonie solecznickim, postanowił w październiku sąd. Samorząd rejonu decyzji tej się nie podporządkował, więc teraz tablice ma zdejmować komornik.

Usunięcia tablic w języku polskim w rejonie solecznickim i wileńskim, w których większość stanowią Polacy, zażądał w ubiegłym roku przedstawiciel rządu na okręg wileński Jurgis Jurkeviczius.

W rejonie wileńskim tablice z polskimi nazwami ulic zostały usunięte na początku bieżącego roku. Samorząd rejonu solecznickiego, zgodnie z decyzją Najważniejszego Sądu Administracyjnego, powinien był to uczynić do 14 października.

Polacy: nie zdejmować

Przed miesiącem prezydium oddziału Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) rejonu solecznickiego postanowiło jednak, że polskie tablice w rejonie nie zostaną usunięte.

Jak zaznacza przewodniczący oddziału solecznickiego AWPL, poseł Leonard Talmont, "jest to decyzja polityczna". - Powinniśmy wreszcie ustalić, czy żyjemy w państwie prawa, czy jedynie mówimy, że żyjemy w państwie prawa - mówi Talmont.

Reakcji jeszcze nie ma

Wobec takiej postawy przedstawiciel rządu na okręg wileński (odpowiednik polskiego województwa) Jurgis Jurkeviczius podpisał stosowne rozporządzenie, które nakazuje komornikowi zajęcie się sprawą.

Jak poinformował w środę PAP mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, "do samorządu komornicy jeszcze się nie zwrócili, a gdy się zwrócą, zostanie podjęta adekwatna decyzja".

Wieloletnia dyskusja

Od dłuższego czasu na Litwie trwa dyskusja na temat stosowania tablic z nazwami ulic w dwóch językach: litewskim i polskim - w rejonach wileńskim i solecznickim, zamieszkanych w 60-80 proc. przez Polaków.

Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, a także litewską ustawą o mniejszościach narodowych, na terenach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową ma ona prawo do napisów informacyjnych w swoim języku.

Jest to jednak sprzeczne z litewską ustawą o języku państwowym.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24