Liderzy Tatarów mają problemy z wjazdem na Krym


Przez prawie godzinę służby graniczne nie pozwoliły wjechać na Krym liderom Tatarów: Mustafie Dżemilewowi i Refacie Czubarowowi.

Służby graniczne na Krymie zatrzymały w sobotę na kilkadziesiąt minut przy wjeździe na półwysep dwóch liderów Tatarów krymskich: Mustafę Dżemilewa i Refata Czubarowa - podały służby prasowe parlamentu tatarskiego (Medżlisu).

Nie mogli wjechać na Krym

"Przez ponad 40 minut Dżemilew i Czubarow znajdowali się na granicy administracyjnej Krymu z Ukrainą, ponieważ służby graniczne Republiki Krym nie przepuszczały Dżemilewa i towarzyszących mu osób. Motywowano to tym, jakoby nazwisko tego znanego w świecie dysydenta znajdowało się na liście osób, którym zakazano wjazdu na terytorium Krymu" - napisała na Facebooku rzeczniczka Medżlisu Lilia Muslimowa.

Po rozmowach telefonicznych pogranicznicy przepuścili tatarskich przywódców.

Pod koniec marca prorosyjski parlament Krymu opublikował spis osób, którym zabroniono wjazdu na półwysep. Według agencji Interfax-Ukraina na tej liście nazwiska Dżemilewa i Czubarowa nie figurują. Wcześniej pojawiały się jednak informacje, że Dżemilew został objęty zakazem wjazdu, ponieważ jako deputowany Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy głosował w niej za rozwiązaniem krymskiego parlamentu.

[object Object]
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: kka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości