Komisja Europejska rozpocznie procedurę wobec "Lex Tusk"

Autor:
pp/adso
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego
Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/23
TVN24Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego

Komisja Europejska rozpocznie procedurę naruszeniową wobec "Lex Tusk" - przekazuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Jak dodał, na dzisiejszym kolegium KE komisarze zdecydowali o rozpoczęciu procedury dotyczącej polskiej ustawy tworzącej "Komisję do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, o rozpoczęciu procedury poinformował w środę po 12 wiceszef KE Valdis Dombrovskis. - Omówiliśmy sytuację w Polsce, a Kolegium wyraziło zgodę na wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez skierowanie wezwania do usunięcia uchybienia w związku z nową ustawą o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich - powiedział.

Sokołowski wyjaśnia, że standardowa procedura składa się z dwóch formalnych etapów, polegających na 1) zawiadomieniu o naruszeniu 2) a po otrzymaniu wyjaśnień od Polski nastąpi żądanie zmian w prawie.

Komisja Europejskaroibu / Shutterstock.com

Jeśli to nie przyniesie poprawy sytuacji, Komisja może skierować skargę na przepisy do Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Formalnie zawiadomienie zostanie przesłane do Polski w czwartek. Wtedy pojawi się komunikat KE w tej sprawie - przekazał korespondent TVN24.

ZOBACZ TEŻ: "Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego

Debata W PE. Reynders: sytuacja, którą Komisja Europejska obserwuje z wielkim zaniepokojeniem

W zeszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie "Lex Tusk". Podczas niej komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podkreślał, że wprowadzenie ustawy "to sytuacja, którą Komisja Europejska obserwuje z wielkim zaniepokojeniem". Zwrócił uwagę, że podobnie w tej kwestii wypowiedział się Departament Stanu USA.

Wyraził obawy co do zgodności przepisów z prawem unijnym. - Jak rozumiemy, ustawa nadaje organowi administracyjnemu znaczne uprawnienia, które mogłyby zostać wykorzystane do pozbawiania jednostek funkcji publicznych, a tym samym mogłyby ograniczać ich prawa - powiedział Reynders.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Komisja obserwuje z wielkim zaniepokojeniem", "Polski rząd idzie na szaloną wojnę". W Brukseli o "lex Tusk"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

"Lex Tusk". Komisja ma zbadać wpływy rosyjskie

Komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Decyzje, które mogłaby podejmować, to między innymi wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Decyzje komisji "Lex Tusk" ostateczne. Eksperci: kontrola sądu iluzoryczna

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: Komisja do spraw wpływów na wszystko

Opozycja twierdzi, że to wymierzona właśnie w nią niekonstytucyjna regulacja. Między innymi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski przyznał, że ma nadzieję, iż "efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu".

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: Komisja z "Lex Tusk" a sejmowa komisja śledcza - główne różnice 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: roibu / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości