Lewica i prawica po równo, ale to Merkel jest górą. Winni postkomuniści


Na dwa dni przed wyborami do Bundestagu niemiecka koalicja rządowa CDU/CSU-FDP Angeli Merkel i trzy partie opozycyjne - SPD, Zieloni i Lewica - cieszą się identycznym poparciem wyborców - wynika sondażu opublikowanego w piątek przez stację telewizyjną RTL.

Obie partie chadeckie, CDU i CSU, otrzymały 40 proc., poprawiając swoje notowania w porównaniu z poprzednim tygodniem o jeden punkt procentowy. Partię Wolnych Demokratów (FDP) poparło 5 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut Forsa. Socjaldemokratyczna Partia Niemiec SPD może liczyć na 26 proc. (+1), a ich sojusznik Zieloni 10 proc. (+1). Postkomunistyczna Lewica straciła w ciągu tygodnia jeden punkt procentowy i cieszy się obecnie poparciem 9 proc. wyborców.

"Niepoważna" Lewica

Zarówno SPD, jak i Zieloni wykluczają możliwość zawarcia powyborczej koalicji z Lewicą. Zdaniem obu partii postkomuniści nie mogą zostać uznani za poważnego partnera ze względu na postulat likwidacji NATO i natychmiastowego wycofania żołnierzy niemieckich ze wszystkich misji zagranicznych. - Po wyborach nie będzie ani koalicji z Lewicą, ani też rządu mniejszościowego tolerowanego przez Lewicę - zapewnił po raz kolejny szef SPD Sigmar Gabriel w czwartek wieczorem w telewizji ARD. Politycy CDU i FDP, by zmobilizować swoich wyborców do udziału w wyborach, ostrzegają przed ewentualnością powstania koalicji z udziałem postkomunistów, narażającej - ich zdaniem - na szwank stabilność kraju.

Eurosceptyczne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) otrzymało 4 proc. poparcia, co oznacza, że nie weszłoby do Bundestagu.

Merkel niepokonana

W bezpośredniej konfrontacji Merkel i jej głównego rywala w walce o fotel kanclerza, kandydata SPD Peera Steinbruecka urzędująca kanclerz utrzymała zdecydowaną przewagę. 54 proc. pytanych chce, by Merkel pozostała przez kolejne cztery lata na stanowisku szefowej rządu; 28 proc. opowiada się za przejęciem tej funkcji przez Steinbruecka. 36 proc. uczestników ankiety chciałoby, by po wyborach powstała koalicja obu największych partii - CDU/CSU i SPD, tak jak w latach 2005-2009. Za kontynuacją istniejącej od 2009 roku współpracy CDU/CSU z liberalną FDP opowiada się tylko 19 proc., a za koalicją SPD z Zielonymi 17 proc. Wybory do Bundestagu odbędą się w niedzielę. Uprawnionych do głosowania jest 61,8 mln Niemców. W 299 okręgach wyborczych o mandaty do Bundestagu ubiega się ponad 4,4 tys. kandydatów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 8-18. Pierwsze exit polls będą znane natychmiast po zakończeniu głosowania.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: