Lek deformujący płody wraca do Europy

 
50 lat temu przez Talidomid ucierpiały tysiące ludzisxc.hu

Talidomid - lek, który na przełomie lat 50. i 60. spowodował deformację tysięcy dzieci, wraca do sprzedaży. Pod nową nazwą ma zwalczać raka.

W latach 1957-1961, zanim wykryto mutagenne działanie Talidomidu, farmaceutyk brało tysiące kobiet. W efekcie jego ofiarami zostało ok. 15 tys. ludzkich płodów, z czego 12 tys. zostało donoszonych i urodziło się z wadami genetycznymi.

Ok. 8 tys. dzieci przeżyło pierwszy rok życia, jednak niemal wszystkie miały zdeformowane ciała (brak kończyn, nienaturalne proporcje). Ich dzieci dalej dziedziczą po nich wady budowy ciała, na skutek przejęcia po rodzicach uszkodzonego DNA.

Talidomid pod inną nazwą niegroźny?

Teraz Talidomid wraca pod inną nazwą - Talimid. Lek został już zaaprobowany przez europejską agencję ds. leków jako dostępny na receptę środek przeciwdziałający rozwojowi odmiany raka atakującego szpik kostny (tzw. szpiczaka mnogiego), choroby obecnie nieuleczalnej.

Wyłącznym posiadaczem licencji na sprzedaż Talimidu na europejskim rynku jest amerykańska firma farmakologiczna Celgene, która zobowiązała się do przestrzegania ścisłych wytycznych.

Rzecznik ofiar sceptyczny

Obawy Europejczyków mogą jednak nie być bezpodstawne. Po zakazaniu przyjmowania Talidomidu przez kobiety w ciąży, lek zaczął być stosowany do walki z trądem w Brazylii.

Jak mówi założyciel i przewodniczący brytyjskiej grupy Thalidomide UK Freddie Astbury, który reprezentuje interesy poszkodowanych przez talidomid, spowodowało to, że w ostatnich 20 latach urodziło się w Brazylii kilkaset zdeformowanych dzieci.

Takich przypadków nie było w Europie od blisko 50 lat, ale - według Astbury'ego - łatwiejszy dostęp do leku jest powodem do obaw. Zauważa on, iż niektóre szpitale zamawiają lek bezpośrednio z Brazylii, gdzie jest tańszy i gdzie nie obowiązują unijne standardy.

Ryzyko zawsze istnieje

- Nigdy nie będziemy wiedzieć, jakie skutki będzie miało wprowadzenie Talimidu, dopóki nie zostanie zaaplikowany większej liczbie pacjentów. Nigdy bym nie powiedział, że w Europie nie urodzi się już ani jedno dziecko z wrodzonymi wadami wywołanymi przez przyjmowanie przez matkę talidomidu, ale wytyczne europejskiej agencji ds. leków są najlepsze z możliwych - podkreśla Astbury.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu