W czasie występów w rosyjskim Rostowie nad Donem zmarł słynny klaun Oleg Popow. Miał 86 lat i od 25 lat na stałe mieszkał w Niemczech. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął w tej sprawie dochodzenie.
Rosyjskie media relacjonują, że śmierć Olega Popowa (zmarł 2 listopada) była dla wielu osób zaskoczeniem. Mimo sędziwego wieku artysta był ciągle aktywny. Na początku tego roku przyjechał do Rosji. Najpierw występował w Petersburgu, później w Saratowie. Ostatnie dwa występy Popowa odbyły się w Rostowie nad Donem, gdzie miał zostać do 20 listopada.
- Zmarł nieoczekiwanie. Wcześniej dobrze się czuł – powiedział dyrektor rostowskiego cyrku Dmitrij Iwanow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.
Media w Moskwie relacjonowały, że artysta zmarł w pokoju hotelowym w Rostowie nad Donem. "Znalazła go żona. Zmarł w fotelu, przed telewizorem" – napisał portal gazety "Moskowskij Komsomolec".
Komitet Śledczy w obwodzie rostowskim wszczął w tej sprawie dochodzenie.
Wyjazd z Rosji
"Narodowy artysta ZSRR Oleg Popow był znany nie tylko w krajach byłego Związku Radzieckiego, ale także na Zachodzie. Publiczność nazywała go "słonecznym klaunem" z uwagi na charakterystyczny ubiór i kolor peruki" - komentują rosyjskie portale.
Oleg Popow rozpoczął karierę cyrkowca w latach 50. zeszłego wieku, kiedy dołączył do grupy moskiewskich artystów, podróżujących po kraju. "W czasie swoich wystąpień tradycyjnie wykorzystywał elementy akrobatyki, żonglerki, parodii i bufonady" – napisała agencja TASS.
Po 40 latach pobytu w ZSRR Popow postanowił wyjechać do Niemiec. W rozmowie z dziennikarzami tłumaczył, że "obraził się na władze radzieckie, które przyznały mu mizerną emeryturę". Ujawnił ponadto, że stracił wszystkie oszczędności po reformie finansowej w Rosji w 1991 roku.
Przyjazd po 24 latach
W zeszłym roku, po 24 latach nieobecności, Popow po raz pierwszy przyjechał do Rosji. Został zaproszony do udziału w festiwalu sztuki cyrkowej w Soczi, gdzie nadano mu tytuł "Legendy cyrku".
Oleg Popow zostanie pochowany w Niemczech.
Autor: tas/adso / Źródło: TASS, RIA Nowosti, Moskowskij Komsomolec
Źródło zdjęcia głównego: Dijk, Hans van Anefo – Dutch National Archives / CC BY-SA 3.0