Lefebryści krytykują papieża. Ich zdaniem Benedykta XVI podjął niewystarczające działanie w obliczu kryzysu Kościoła. - Wydaje się, że od Soboru Watykańskiego II fala chce sprowadzić wszystko na dno, pozostawiając tylko gruzowisko, pustynię duchową, którą sami papieże nazwali "apostazją" - ocenił przełożony bractwa lefebrystów, biskup Bernard Fellay
Swoją opinię przełożony schizmatycznego bractwa, nie uznającego nauczania soboru, wyraził w liście ogłoszonym na stronie Bractwa św. Piusa X.
"Nieśmiałe inicjatywy papieża"
Bp. Fellay napisał, że wraz z pontyfikatem Benedykta XVI pojawiła się "nowa fala reformy czy restauracji", wobec której mnożą się ataki, "zadziwiające z racji przemocy i szczególnie dobrze skoordynowane".
- Jeśli uznać za gorzkie i ostre reprymendy, jakie postępowcy kierują do Benedykta XVI, jasne jest, że dostrzegają oni w obecnym papieżu jedną z zasadniczych przyczyn początku tej odnowy. Faktem jest jednak - chociaż my uważamy inicjatywy papieża przede wszystkim za nieśmiałe - że sprzeciwiają się one głęboko światu rewolucyjnemu i lewicującemu - oświadczył duchowny.
"Gorzka lina Jana Pawła II"
W tym kontekście wymienił stanowisko wobec prezerwatyw, przywrócenie mszy łacińskiej oraz list do katolików Irlandii w związku ze skandalem pedofilii. Zarazem biskup lefebrysta wyraził opinię, że ta "mała fala sprzeciwu" jest "wciąż niewystarczająca, by zatrzymać upadek i kryzys Kościoła".
Jednocześnie bp Fellay zarzucił Benedyktowi XVI, że dokonuje gestów, które "mieszczą się w smutnej linii jego poprzednika" Jana Pawła II. Za takie uznał niedawne wizyty obecnego papieża w synagodze i kościele luterańskim w Rzymie.
To Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z lefebrystów
Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, od nazwiska swego założyciela zwane potocznie lefebrystami, to konserwatywny ruch chrześcijański, skupiony wokół sprzeciwu wobec zmian w Kościele katolickim uchwalonych w czasie Soboru Watykańskiego II.
W 1988 roku arcybiskupa Marcel Lefebvre bez zgody papieża Jana Pawła II wyświęcił czterech biskupów lefebrystów. W wyniku tego nałożona została na nich ekskomunika.
Już za czasów Benedykta XVI doszło do zbliżenia z lefebrystami i na początku 2009 roku ekskomunika została z nich zdjęta.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA