Według szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, USA lekceważy traktat o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu. - W przyszłym roku USA zamierza rozmieścić instalacje obrony przeciwrakietowej, które mogą być wykorzystane do wystrzeliwania rakiet średniego zasięgu typu Tomahawk - zarzucił w wywiadzie minister spraw zagranicznych Rosji. Zapowiedział też "adekwatną odpowiedź".
W wywiadzie dla agencji informacyjnej Sputnik News Ławrow oskarżył USA o ignorowanie wyrażanych przez władze Rosji obaw. Te dotyczą amerykańskich planów przystąpienia w 2015 roku do rozmieszczania w Rumunii i Polsce "instalacji obrony przeciwrakietowej".
- Wbrew traktatowi (o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu - red.) Amerykanie w przyszłym roku zamierzają przystąpić do rozmieszczania wyrzutni systemu obrony przeciwrakietowej, które jednocześnie mogą być wykorzystywane do wystrzeliwania uderzeniowych, manewrujących pocisków średniego zasięgu - takich, jak Tomahawk - stwierdził. - Waszyngton udaje, że nie rozumie rosyjskich obaw - dodał.
Minister ostrzegł, że "na jakimś etapie rozwoju amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Rosja będzie musiała podjąć adekwatne działania w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa".
Moskwa liczy na współpracę z Waszyngtonem
Ławrow oznajmił, że Moskwa jest otwarta na dialog z Waszyngtonem, jednak w żadnych okolicznościach nie dopuści, by ucierpiały jej interesy. Jak zauważył, Waszyngton przekonuje Moskwę, że też chce współpracować, ale - jak podkreślił - praktyczne działania USA wobec Rosji mają nieprzyjazny charakter. - Problemy w relacjach z USA pojawiły się jeszcze przed kryzysem na Ukrainie i nie z naszej winy - powiedział Ławrow.
- Biały Dom nastawił się na konfrontację z Moskwą i obwinia nas za wszystkie grzechy związane z kryzysem na Ukrainie - dodał.
Minister również ocenił, że relacje Rosji i NATO przeżywają najpoważniejszy kryzys od czasów zimnej wojny, jednak Moskwa opowiada się za utrzymaniem kanałów dialogu politycznego.
- Jesteśmy zawsze otwarci na konstruktywny i uczciwy dialog polityczny z USA w sprawach międzynarodowych, gdyż nasze kraje mają szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo światowe. Pytanie, kiedy Waszyngton będzie gotowy na współpracę na zasadach prawdziwej równości - stwierdził.
Autor: kło/kka / Źródło: PAP, Sputnik News
Źródło zdjęcia głównego: US Navy