Ławrow: Nie mamy prawa wetować polskich decyzji

Aktualizacja:

- Rosja nie ma prawa weta na decyzje podejmowane przez Polskę w sprawie tarczy antyrakietowej. Chcemy tylko, by nasze stanowisko zostało zrozumiane - oświadczył Siergiej Ławrow po rozmowach z szefem polskiego MSZ.

Sikorski o polityce energetycznej Rosji (TVN24)
Sikorski o polityce energetycznej Rosji (TVN24)

Ławrow oznajmił ponadto, że Moskwa docenia gotowość Polski do konsultacji w kwestii tarczy: - Jesteśmy zadowoleni, że takie konsultacje trwają - podkreślił szef MSZ Rosji, zaznaczając, że Moskwa ma świadomość, iż przy podejmowaniu decyzji o instalacji elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej na swoim terytorium Polska będzie kierować się interesami swojego bezpieczeństwa narodowego. Ławrow wyraził wszelako nadzieję, że Warszawa weźmie też pod uwagę interesy bezpieczeństwa europejskiego.

Radosłąw Sikorski ze swej strony oświadczył, że "konsultacje z Rosją w sprawie tarczy to oznaka szacunku, jaki mamy dla tego kraju, naszego potężnego sąsiada". - To będzie jednak decyzja, która zapadnie pomiędzy Polską a USA. Jesteśmy członkiem NATO, a Stany Zjednoczone są naszym sojusznikiem - podkreślił polski minister.

- Jednocześnie uznajemy fakty i rzeczywistość, a mianowicie to, że Polska - w odróżnieniu od Rosji - nie ma ani rakiet balistycznych, ani broni atomowej. A ponieważ tarcza antyrakietowa ma chronić Sojusz Północnoatlantycki przed rakietami balistycznymi, to Rosja jest tym tematem zainteresowana - zauważył Sikorski. Szef polskiej dyplomacji dodał, że "NATO jest sojuszem wolnych krajów": - Oznacza to, że o naszych sprawach możemy rozmawiać z różnymi partnerami.

Dobre kontakty w oczekiwaniu na Tuska

W opinii Ławrowa poniedziałkowe rozmowy potwierdziły, iż Moskwa i Warszawa są zainteresowane konstruktywnymi stosunkami: - Rosji zależy na umacnianiu bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Dlatego liczy na dobrą współpracę z Polską jako ważnym członkiem NATO

Polska - w odróżnieniu od Rosji - nie ma ani rakiet balistycznych, ani broni atomowej. A ponieważ tarcza antyrakietowa ma chronić Sojusz Północnoatlantycki przed rakietami balistycznymi, to Rosja jest tym tematem zainteresowana Radosław Sikorski w Moskwie

Polski minister poinformował w tym kontekście, że omówiono szereg porozumień, które - jak ma nadzieję - zostaną podpisane podczas tej wizyty. Z kolei Ławrow zapowiedział, że w najbliższych dniach odbędą się rosyjsko-polskie konsultacje dotyczące ruchu osobowego do obwodu kaliningradzkiego i żeglugi przez Cieśninę Pilawską.

Szef polskiej dyplomacji oświadczył również, że "bardzo się cieszy, iż embargo handlowe Rosji przeszło do historii": - Stwarza to Polsce możliwość powrotu do dyskusji w ramach Unii Europejskiej o odblokowaniu mandatu na negocjacje Rosja-UE. Będzie to na pewno tematem rozmów na najwyższym szczeblu tu w Moskwie, podczas wizyty premiera Tuska - powiedział Sikorski.

Przed rozpoczęciem rozmów Ławrow powiedział, że od czasu jego poprzedniego spotkania z Sikorskim w stosunkach polsko-rosyjskich zaszło wiele pozytywnych zmian. Natomiast polski minister zadeklarował, że Warszawa chce pragmatycznych stosunków z Moskwą.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości