Świat

Ławrow: jesteśmy gotowi do dialogu z Poroszenką

Świat


Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Rosja uszanuje wolę mieszkańców Ukrainy, gdzie w niedzielę odbyły się wybory prezydenckie.

Ostrzegł władze w Kijowie przed nasilaniem operacji prowadzonej przeciwko separatystom na wschodzie kraju.

Rosyjski minister zapewnił, że Moskwa jest gotowa do dialogu ze zwycięzcą wyborów na Ukrainie, Petrem Poroszenką. Wyraził nadzieję, że Poroszenko zrobi wszystko, aby zapobiec dominacji poglądów skrajnych na Ukrainie.

Ławrow dodał, że kluczem do zakończenia ukraińskiego kryzysu jest dialog i kompromis między władzami w Kijowie a regionami.

"Szacunek" Putina

- To, że głosowanie zostało zorganizowane w wielu obwodach Ukrainy, jest zapewne pozytywnym faktem. Jak powiedział prezydent, z szacunkiem odniesiemy się do woli wyrażonej przez naród ukraiński - oznajmił Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

- Słyszymy, co mówi Petro Poroszenko o swoich intencjach wobec Federacji Rosyjskiej, że określa te stosunki jako najważniejsze. My, jak wielokrotnie deklarował prezydent, jesteśmy gotowi do dialogu z przedstawicielami Kijowa, gotowi do dialogu z Petrem Poroszenką - powiedział.

Ławrow oświadczył, że jedyne, czego Rosja by nie chciała, to by deklarowana przez Poroszenkę gotowość do dialogu była czymś uwarunkowana. - Dla przykładu: wspomniał on, że będzie gotowy do dialogu z nami przy pośrednictwie Unii Europejskiej i USA - wyjaśnił.

"Kolosalny postęp"

Szef rosyjskiego MSZ ostrzegł władze w Kijowie przed nasilaniem operacji przeciwko separatystom na wschodzie kraju. Ławrow ocenił, że zapowiedziane już jej wznowienie będzie "kolosalnym błędem".

- Szansa na nawiązanie nacechowanego szacunkiem, równoprawnego dialogu, uwzględniającego wyrażoną wolę, którą Rosja gotowa jest uszanować, nie powinna zostać zaprzepaszczona - podkreślił. Szef MSZ Rosji wyraził nadzieję, że "Poroszenko, jeśli jego pełnomocnictwa zostaną potwierdzone, zrobi wszystko, aby zapobiec dominacji poglądów skrajnych na Ukrainie". Ławrow przypomniał, że w jednym z wystąpień Poroszenko oświadczył, że na Ukrainie nie powinno być żadnych nielegalnych formacji zbrojnych. - Bardzo ważne będzie to, jak ten cel będzie osiągany w praktyce, w tym w stosunku do Prawego Sektora, batalionu "Dnipro" i innych podobnych struktur z mętnym uzasadnieniem prawnym ich działalności - wskazał.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: