Świat

"Łapówki po 20 mln dolarów w gotówce". Początek nowej afery na Ukrainie?

Świat

[object Object]
Wiktor Janukowycz po obaleniu znalazł schronienie w RosjiReuters Archive
wideo 2/24

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) wszczęło śledztwo w sprawie doniesień o miliardowych wydatkach na łapówki, którymi partia byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, zbiegłego w 2014 roku do Rosji, przekupywała najwyższych urzędników państwowych.

NABU, które o wszczęciu postępowania poinformowało w poniedziałek, wyraziło niezadowolenie, że doniesienia o tzw. czarnej księgowości Partii Regionów trafiły w pierwszej kolejności do mediów. Może to przeszkodzić w odnalezieniu i ukaraniu ludzi podejrzanych w związku z tą sprawą – oświadczyło biuro. Informacje o korupcyjnych wydatkach ugrupowania Janukowycza przekazał w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla tygodnika "Dzerkało Tyżnia" Wiktor Trepak, były pierwszy zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Trepak oświadczył, że ogólna wartość łapówek, wręczonych przez Partię Regionów byłym i obecnym wysokim urzędnikom państwowym, wyniosła aż 2 miliardy USD. Trepak poinformował, że materiały, które to potwierdzają, przekazał NABU.

- To ogromna masa dokumentów, potwierdzających totalną korupcję we władzach. Część tych materiałów to księga korupcyjnych wypłat – powiedział Trepak. Ujawnił, że na listach osób skorumpowanych przez Partię Regionów widnieją nazwiska i podpisy urzędników najwyższych szczebli - ministrów, znanych polityków, działaczy społecznych, sędziów, a nawet przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Trepak nie podał innych szczegółów. - Łapówki w wysokości 500 tysięcy czy miliona dolarów były niemalże normą. W wielu przypadkach sięgały one pięciu, ośmiu, a nawet 20 milionów dolarów. W gotówce! – podkreślił rozmówca "Dzerkała Tyżnia".

Kto brał?

Trepak, który do niedawna kierował w SBU Głównym Zarządem ds. Walki z Korupcją, dał do zrozumienia, że łapówki od Partii Regionów mogli przyjmować też politycy z byłej opozycji, którzy prowadzili negocjacje z Janukowyczem podczas rewolucji na Majdanie Niepodległości w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku. Byli to: były premier Arsenij Jaceniuk, obecny mer Kijowa Witalij Kliczko i lider nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. - Materiały, które przekazałem do Narodowego Biura Antykorupcyjnego, dają nowe spojrzenie na te spotkania – podkreślił.

Według jego informacji "czarna księgowość" Partii Regionów obejmuje długi okres rządów "kilku prezydentów, kilku składów rządów i kadencji parlamentarnych oraz szeregu wyborów prezydenckich, parlamentarnych i lokalnych" na Ukrainie.

Początek nowej afery?

Komentatorzy uważają, że materiały Trepaka mogą doprowadzić do poważnych zawirowań na ukraińskiej scenie politycznej i porównują je już do tzw. taśm Melnyczenki. Były to nagrania dokonane z podsłuchu przez ochroniarza byłego prezydenta Leonida Kuczmy, majora Mykołę Melnyczenkę. Słychać na nich, jak Kuczma mówi o konieczności pozbycia się dziennikarza Georgija Gongadzego, śledzącego korupcję na szczytach ówczesnych ukraińskich władz. Gongadze zaginął 16 września 2000 roku. Dwa miesiące później jego pozbawione głowy ciało odnaleziono w lesie w okolicach Kijowa.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: