Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde zaprzeczyła w piątek, jakoby była kandydatką na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Wyjaśniła, że zamierza dokończyć swoją kadencję na czele Funduszu.
- Nie jestem kandydatką, a powód jest taki, że mam pracę - oświadczyła Lagarde, odpowiadając na pytanie dziennikarza na konferencji prasowej w Londynie. - Ta praca wydaje mi się dość ważna w tym momencie - zaznaczyła. - Mam zamiar dokończyć to zdanie. (...) Mój syn powiedziałby: "Mamo, jeśli coś zaczniesz, to musisz to dokończyć" - dodała szefowa MFW, której kadencja wygasa w 2016 roku. Szefowa MFW przybyła do Londynu, by przedstawić raport Funduszu na temat sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii. Nazwisko Lagarde było wymieniane wśród nazwisk potencjalnych kandydatów na szefa KE.
Następczyni skandalisty
Francuzka stanęła na czele MFW w 2011 roku, zastępując skompromitowanego przez skandal seksualny Dominique'a Strauss-Kahna. Za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego Lagarde była szefową francuskiego resortu finansów. Zgodnie z unijnym traktatem nowego szefa Komisji nominują unijni przywódcy, biorąc pod uwagę wyniki wyborów europejskich. Wybiera go jednak Parlament Europejski większością głosów wszystkich swoich członków.
Trudny wybór
Majowe wybory do PE wygrała Europejska Partia Ludowa. Kandydatem chadeków na szefa KE jest były premier Luksemburga i były szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Jednak tej kandydaturze sprzeciwia się brytyjski premier David Cameron. Junckera oficjalnie poparła z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel, która jednocześnie podkreśla, że dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę stanowisko Londynu. O fotel przewodniczącego Komisji stara się również kandydat europejskich socjalistów, szef PE Martin Schulz i reprezentujący liberałów Belg Guy Verhofstadt. Nie jest wykluczone, że przywódcy państw UE nie nominują żadnego z kandydatów wystawionych przez największe europejskie partie polityczne. Komentatorzy wśród potencjalnych kandydatów, oprócz Lagarde, wymieniali też: premier Danii Helle Thorning-Schmidt, premiera Finlandii Jyrkiego Katainenena, premiera Irlandii Endę Kenny'ego, byłego premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa czy byłego premiera Włoch Enrico Lettę.
Merkel chciała Lagarde?
We wtorek agencja Reutera podała, że Merkel zwróciła się do Francji z pytaniem, czy byłaby skłonna wysunąć kandydaturę Lagarde na stanowisko szefowej KE. Doniesienia agencji zdementował jednak rzecznik niemieckiego rządu. Konsultacje z Parlamentem Europejskim i szefami rządów w sprawie wyboru nowego szefa KE i programu prac UE na nadchodzące lata prowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Poinformował on w czwartek, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiać z grupami politycznymi w PE, a następnie obdzwoni stolice krajów unijnych. Rozwiązanie powinno zostać znalezione do szczytu Unii pod koniec czerwca, kiedy to rządy mają formalnie nominować nowego szefa KE. W połowie lipca nad kandydaturą głosować ma europarlament. Nie jest pewne, czy ten harmonogram zostanie dotrzymany. Mandat obecnej Komisji Europejskiej wygasa z końcem października.
Autor: asz//rzw / Źródło: PAP