TVN24 | Świat

"Zdecydowanie nie jesteśmy rodziną rasistowską". William nie rozmawiał z bratem, ale "zrobi to"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Książę William zapytany o wywiad księcia Harry'ego i Meghan Markle, który przeprowadziła Oprah Winfrey, odpowiedział, że jeszcze nie rozmawiał z bratem, ale to zrobi. Zapewnił, że rodzina królewska nie jest rasistowska.

W poniedziałek wyemitowano pierwszy wspólny wywiad księżnej Meghan i księcia Harry'ego po wycofaniu się pary z pełnienia obowiązków w ramach brytyjskiej rodziny królewskiej. W nagranej w Kalifornii rozmowie z Oprah Winfrey książęca para wyjaśniła powody swoich decyzji i przedstawiła własną wersję wydarzeń z życia na dworze królewskim.

OGLĄDAJ WYWIAD Z MEGHAN I HARRYM ZA DARMO PO ZALOGOWANIU SIĘ W TVN24 GO

Meghan, której matka jest Afroamerykanką, ujawniła między innymi, że w Pałacu Buckingham odbywała się dyskusja na temat tego, jak ciemny może być kolor skóry syna pary, Archiego. Po wyemitowaniu wywiadu Winfrey zaznaczyła, że po nagraniu Harry podkreślił, że na pewno nie pytali o to królowa Elżbieta II ani książę Filip. Żona księcia Harry'ego wyznała także, że "instytucja" nie udzieliła jej pomocy psychologicznej, o którą prosiła, gdy zaczęła mieć myśli samobójcze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wywiad Oprah Winfrey z księciem Harrym i Meghan Markle. Dziesięć najważniejszych rzeczy z rozmowy

Książę planuje rozmowę z bratem

Cztery dni po wywiadzie dziennikarze mieli okazję poprosić o komentarz brata Harry'ego, księcia Williama, który w czwartek odwiedzał szkołę we wschodnim Londynie. - Jeszcze z nim nie rozmawiałem, ale zrobię to - powiedział William.

Zapytany, czy rodzina królewska jest rasistowska, William odpowiedział krótko: - Zdecydowanie nie jesteśmy rodziną rasistowską.

Brytyjska rodzina królewska wydała we wtorek oświadczenie w sprawie wywiadu Harry'ego i Meghan. "Cała rodzina ze smutkiem dowiedziała się, jak trudne były dla nich ostatnie lata" – przekazał Pałac Buckingham. "Poruszone przez nich kwestie, szczególnie te związane z rasą, są bardzo niepokojące. Chociaż niektóre wspomnienia mogą się różnić, są traktowane bardzo poważnie i zostaną omówione prywatnie przez rodzinę" – czytamy w oświadczeniu. Wcześniej tego dnia brytyjskie media podawały, że członkowie rodziny królewskiej odbyli naradę w sprawie reakcji na oskarżenia wysunięte przez Harry'ego i Meghan w wywiadzie telewizyjnym.

Pałac Buckingham wydał oświadczenie w sprawie wywiadu Harry'ego i Meghan"Fakty" TVN

Ponad 12 milionów widzów

Wywiad, który najpierw wyemitowany został w USA, a w poniedziałek wieczorem w Wielkiej Brytanii, oglądało w szczytowym momencie 12,4 miliona Brytyjczyków, czyli o 900 tysięcy więcej niż ślub Harry'ego i Meghan w 2018 roku.

We wtorek następca tronu książę Karol, który był z wizytą w jednym z centrów szczepień przeciw COVID-19, pytanie o wywiad zbył milczeniem. Jak podają media, wydawał się być w dobrym nastroju. "Daily Telegraph" na zdjęciu zrobionym we wtorek dopatrzył się natomiast łez w oczach księcia Williama, starszego brata Harry'ego.

Rzecznik brytyjskiego premiera oświadczył we wtorek, że Boris Johnson obejrzał wywiad, ale nie będzie go komentować, powtarzając to, co dzień wcześniej mówił sam szef rządu. Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer oznajmił zaś, że zarzuty Meghan dotyczące rasizmu i braku wsparcia psychicznego muszą być potraktowane bardzo poważnie.

Brytyjska rodzina królewskaPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Autor:mart/kg

Źródło: Reuters, PAP