Świat

Kreml znów "poprawiał" historię. Wielokrotnie edytował wpis o katastrofie

Świat

PAP/EPA, TwitterRosjanie nie chcieli być wiązani ze zestrzeleniem samolotu

Rosyjski rząd wielokrotnie poprawiał wpis na Wikipedii dotyczący katastrofy lotniczej na wschodniej Ukrainie - donosi brytyjski "Telegraph". Urzędnikom Putina szczególnie nie podobał się wpis, że separatyści otrzymali system rakietowy Buk z rąk Federacji Rosyjskiej.

Chodzi o fragment notki dotyczący katastrofy Malaysia Airlines, w którym winę za zestrzelenie samolotu przypisywano separatystom, wspieranym przez Rosję. "MH17 został zestrzelony przez terrorystów z tzw. samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej za pomocą systemu rakietowego Buk, który terroryści otrzymali od Federacji Rosyjskiej".

Kreml uparcie edytował wpis i kończył zdaniem: "Samolot (MH17) został zestrzelony przez ukraińskich żołnierzy".

Sprawę wyśledzili internauci. Na Twitterze istnieje specjalne konto @RUGovEdits, na którym automatycznie publikowane są zmiany poczynione w artykułach na Wikipedii, za które odpowiadają - w tym wypadku - osoby korzystające z numerów IP przypisanych do rosyjskich komputerów rządowych.

Katastrofa lotnicza

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy. Według przewoźnika w samolocie było łącznie 298 osób. Wszyscy zginęli.

[object Object]
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: pk/tr / Źródło: Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA, Twitter

Raporty: