Kościół wypłaci odszkodowania za molestowanie. Ugoda po latach

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Jens HirchKatedra w Ratyzbonie, jedno z głównych miejsc występowania chóru

Biskup Rudolf Voderholzer poprosił o przebaczenie byłych członków chóru chłopięcego Domspatzen w Ratyzbonie, którzy padli ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej ze strony księży. Kościół katolicki wypłaci im odszkodowania w wysokości od 5 tys. do 20 tys. euro.

O porozumieniu pomiędzy Kościołem a stowarzyszeniami poszkodowanych, zawartym po wieloletnich negocjacjach, poinformował w czwartek wydawany w Monachium dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Kościół przeprasza

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer zapowiedział, że odszkodowania zostaną wypłacone do końca 2017 roku. - To sygnał, że poważnie traktujemy ten problem - powiedział biskup. - Odczuwam ból. Każdy pojedynczy przypadek jest raną w mojej duszy - zaznaczył duchowny, cytowany przez "SZ". - Nie mogę cofnąć czasu, mogę tylko prosić poszkodowanych o przebaczenie - dodał Voderholzer. - Nasze postulaty zostały spełnione - powiedział przedstawiciel poszkodowanych Alexander Probst. Jednym z punktów porozumienia jest powstanie niezależnego od struktur kościelnych ośrodka pomocy dla ofiar. Zapowiedziano także opracowanie raportów poświęconych historii tych wydarzeń i socjologicznym aspektom wykorzystywania nieletnich.

Chór z tysiącletnią tradycją

Do połowy października 422 byłych członków znanego na całym świecie chóru zgłosiło przypadki fizycznego znęcania się ze strony nauczycieli i księży. Co najmniej w 65 przypadkach miało zdaniem poszkodowanych dojść do molestowania seksualnego. O pierwszych przypadkach molestowania chłopców z chóru Domspatzen opinia publiczna dowiedziała się sześć lat temu. Poprzednik Voderholzera, biskup Gerhard Ludwig Mueller, twierdził, że chodzi jedynie o pojedyncze przypadki. Jego zdaniem diecezja stała się przedmiotem nagonki ze strony mediów. Voderholzer zlecił w zeszłym roku adwokatowi Ulrichowi Weberowi jako niezależnemu ekspertowi zbadanie skarg. Chór katedralny Domspatzen (Katedralne Wróbelki) z Ratyzbony w Bawarii należy do najbardziej znanych chórów chłopięcych. Powstał ponad tysiąc lat temu. Od 1994 roku zespołem, składającym się z chłopców i młodych mężczyzn, kieruje osoba świecka - Roland Buechner. Członkowie chóru uczęszczają do własnej szkoły i mieszkają w internacie.

Autor: mk/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Jens Hirch

Pozostałe wiadomości