"Kraj zaczyna żyć". Włochy znoszą obowiązek kwarantanny dla podróżnych ze strefy Schengen

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Po prawie trzech miesiącach Włosi znów mogą podróżować po swoim kraju. Zasady wjazdu do poszczególnych regionów regulują przepisy tamtejszych władz. Italia otwiera się także na przybyszy z państw strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, rezygnując z obowiązku odbywania przez nich dwutygodniowej kwarantanny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W środę we Włoszech przestaje obowiązywać nakaz dwutygodniowej kwarantanny wobec osób przybywających z państw strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.

Włosi mogą także odwiedzać rodziny i przyjaciół w innych regionach kraju, a przede wszystkim pojechać na wakacje po długiej narodowej kwarantannie. Ograniczenia w podróży zostają zdjęte na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego, który od marca trwa wyłącznie w formie zdalnego nauczania.

Zniesienie kluczowych restrykcji oraz wymogu przedstawiania ważnego powodu podróży następuje w momencie wyraźnej poprawy sytuacji epidemicznej, gdy w siedmiu regionach nie odnotowano kolejnych zgonów z powodu COVID-19, a w ośmiu nie ma nowych zakażeń.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Decyzje podejmują władze regionalne

W tej fazie walki z epidemią decyzje dotyczące zasad otwarcia podejmują władze regionalne. Rząd Giuseppe Contego nie postawił żadnych dodatkowych warunków. - Kraj zaczyna żyć - ogłosił w przeddzień tzw. trzeciej fazy minister do spraw regionów Francesco Boccia.

Władze stołecznego Lacjum zapowiedziały mierzenie temperatury pasażerom pociągów, samolotów i statków. Nie będą mogły wyruszyć w podróż osoby z temperaturą powyżej 37,5 stopnia, zaś przyjeżdżający będą w takim przypadku kierowani do domowej izolacji i na badanie na obecność koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE: SPECJALNE PROCEDURY NA LOTNISKU FIUMICINO W RZYMIE >>>

Na Sardynii, której gubernator chciał początkowo wprowadzić paszport sanitarny potwierdzający brak wirusa, obowiązywać będzie skrupulatny system kontroli i rejestracji wszystkich przyjezdnych, umożliwiający ustalenie miejsca ich pobytu.

Na Sycylii na lotniskach i w portach będzie prowadzony pomiar temperatury. Uruchomiona zostanie aplikacja z lokalizacją pobytu użytkownika.

Władze Apulii oczekują, że każda przybywająca tam osoba zasygnalizuje swój przyjazd i zostawi informację, jak można się z nią skontaktować. Kontrole przyjezdnych prowadzone będą także w Kampanii.

Kontrola paszportowa na lotnisku Fiumicino w Rzymie ENEX

Dyrekcja włoskich kolei zapowiedziała, że w całym kraju nie będą wpuszczane do pociągów dużych prędkości oraz Intercity osoby z temperaturą powyżej 37,5 stopnia.

Wszędzie ma dalej obowiązywać wymóg zachowania dystansu społecznego oraz zakaz obejmowania i pocałunków. Mogą sobie na to pozwolić tylko osoby mieszkające razem. Za złamanie tych przepisów grozi kara finansowa, nawet do 400 euro.

Kolejnym etapem będzie otwarcie kin, teatrów i sal koncertowych

Kolejnym etapem odmrażania kraju będzie otwarcie począwszy od 15 czerwca kin, teatrów i sal koncertowych. Liczba widzów nie może w nich przekroczyć dwustu. W przypadku wydarzeń pod gołym niebem może być to maksimum tysiąc osób.

Ostatniej doby we Włoszech zanotowano 318 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba obecnie chorych na COVID-19 spadła jednak poniżej 40 tysięcy.

Dotąd łącznie potwierdzono 233,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Wyleczonych jest już ponad 160 tysięcy osób. 

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: