Kursował z plecaczkiem od właścicielki do jej matki. Psi kurier czasów pandemii otrzymał wyróżnienie

TVN24 | Świat

Autor:
ww//rzw
Źródło:
Corriere della Sera

Działo się to w czasie największej izolacji, kiedy włoski rząd odradzał jakiekolwiek spotkania ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem. Rolę pośrednika między pewną Włoszką a jej mamą przyjął pinczer Luigi. Dostarczał jedzenie, leki, gazety. Teraz został wyróżniony Nagrodą za Wierność 2020.

Pinczer Luigi w tym roku skończył 10 lat. Niewielki pies o karmelowej sierści stał się bohaterem w czasie, kiedy włoski rząd zalecił obywatelom, by jak najrzadziej opuszczali dom. Właścicielka Luigiego, Maria Beatrice Buzzat, mieszka w miejscowości Feltre w Wenecji Euganejskiej, podobnie jak jej 70-letnia mama Anna. Ich domy są oddzielone od siebie o 300 metrów.

Kiedy kraj sparaliżowała pandemia, kobiety zdecydowały, że dla własnego bezpieczeństwa nie będą się widywać, a w komunikacji pomoże im pies.

"Zasypiał z plecaczkiem na grzbiecie"

Luigi, z niewielkim granatowym plecakiem na grzbiecie, przemierzał wskazaną trasę i przenosił to, czego potrzebowała pani Anna. Zaczęło się od dostarczenia gazety. "Kupiłam sobie czasopismo, a kiedy skończyłam je czytać, chciałam, żeby przejrzała je też mama. I wtedy wkroczył Luigi, który później przez cały lockdown kursował między naszymi dwoma domami" - cytuje Marię dziennik "Corriere della Sera".

- Też nie mogłam w to uwierzyć, ale chodził tam i z powrotem, jak gdyby nigdy nic. Co więcej, kiedy kazałyśmy mu zaczekać, zasypiał z plecaczkiem na grzbiecie - opowiada właścicielka.

Pomoc Luigiego doceniono na międzynarodowym konkursiefacebook.com/ Luca Zaia

Wędrówki Luigiego doceniła komisja konkursu "Premio Internazionale Fedelta del Cane". Tę międzynarodową nagrodę za psią wierność stowarzyszenie z San Rocco na północy Włoch przyznaje od 1962 roku. Maria Buzzat nie musiała się do nich zgłaszać, sami odezwali się do kobiety i poinformowali o nominowaniu jej psa, o którego wyczynach dowiedzieli się wiosną z lokalnych mediów.

"Historia tego wyjątkowego pieska, który w niesamowity sposób przyczynił się do poprawy życia swoich opiekunów, jest jak powiew świeżości, przyniosła nam sporo radości. Jest też wspaniałą okazją, żeby przypomnieć, że psy nie zakażają SARS-CoV-2, który rozprzestrzenia się głównie przez ludzi" - napisali organizatorzy konkursu.

Psim bohaterem ze swojego terenu pochwalił też szef władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia. "Super-Luigi, pies wierny na medal!" - napisał w mediach społecznościowych. "Po raz kolejny przypomina, że te zwierzęta to wspaniali przyjaciele i kompani na całe życie" - dodał.

Komisja nagrodziła też dwanaście innych psów, między innymi czekoladową labradorkę Calypso, która pomogła w akcji ratowania siedmiu tonących nastolatków, oraz Lady, kundelkę, która od kilku lat podczas każdej mszy świętej towarzyszy swojemu panu, proboszczowi, po cichu pilnując parafialnego ołtarza we Frosinone.

Luigi pochodzi z Feltre (region Wenecja Euganejska):

Autor:ww//rzw

Źródło: Corriere della Sera

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ Luca Zaia

Tagi:
Raporty: