Choć wprowadzone 20 lipca krajowe prawo nakazuje we Francji noszenie masek jedynie w zamkniętych pomieszczeniach, wzrost liczby infekcji i pojawienie się setek nowych ognisk wirusa skłoniło samorządy do wprowadzenia ściślejszych ograniczeń. Rośnie także presja na francuski rząd, by wprowadził dodatkowe restrykcje.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Premier kraju Jean Castex publicznie wykluczał możliwość przywrócenia we Francji pełnej kwarantanny, jaka obowiązywała w kraju od marca do maja.
Regiony przywracają obostrzenia
Najwięcej lokalnych regulacji dotyczących maseczek jest w Bretanii, gdzie sytuacja epidemiologiczna należy do najcięższych. Dodatkowe regulacje wprowadzono w ponad 100 gminach regionu. Większość z nich weszła w życie od poniedziałku.
Przyjęte przez lokalne władze zasady różnią się od siebie, ale w większości dotyczą określonych miejsc, gdzie gromadzą się ludzie - najczęściej chodzi o rynki i bazary. Ale restrykcjami objętych jest też wiele plaż na zachodnim wybrzeżu Francji, jak na przykład w Biarritz, La Rochelle i Bayonne, a także na obleganych przez turystów promenadach nad Loarą.
KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>
Koronawirus we Francji
W ciągu ostatniego tygodnia we Francji wykryto ponad 7 tysięcy przypadków COVID-19. W ciągu ostatnich trzech dni lipca liczba infekcji przekraczała 1,3 tysiąca dziennie. W ciągu ostatniej doby było ich ponad dwukrotnie mniej - 556.
Liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii wzrosła w ciągu 24 godzin o 13 i wynosi 384. Po raz drugi nastąpił tu wzrost, po trwających 16 tygodni spadkach.
Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) przypomina instrukcję, aby "wybierać małe grupy, wyposażyć się w maseczki i żele wodno-alkoholowe, preferować przestrzenie zewnętrzne, wietrzyć pomieszczenia, aktywować (aplikację) Stop Covid, chronić najsłabszych". "Jeśli wynik testu RT-PCR jest pozytywny, izoluj się ściśle w domu, przestrzegaj odległości, noś maskę, regularnie myj ręce, szybko ostrzeż znajomych, krewnych, współpracowników" - podkreśla DGS.
Autorka/Autor: ft\mtom
Źródło: PAP