Rok temu katedra została zniszczona przez pożar, dziś kraj pogrąża pandemia. Zawsze jest jednak nadzieja, a ta uroczystość w sercu katedry jest znakiem naszej nadziei - powiedział w Wielki Piątek arcybiskup Paryża Michel Aupetit. - Życie wciąż tu jest - dodał.
- Będziemy świętować Wielkanoc, kiedy życie zwycięża śmierć – podkreślił abp Michel Aupetit podczas uroczystości Wielkiego Piątku w zniszczonej przez pożar paryskiej świątyni. Jak podkreślił, epidemia koronawirusa" mocno dotyka Francję, Paryż i niemal wszystkie kraje świata".
Uroczysta liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się od wejścia arcybiskupa do katedry przez skarbiec i przedstawienia przechowywanej w świątyni relikwii korony cierniowej Chrystusa, ocalonej z pożaru, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku.
- Oto korona cudownie ocalała przed zniszczeniem, uratowana przez strażaków. Jest to znak naszej więzi z Jezusem i jego cierpieniem. Panie, zostań z nami – modlił się arcybiskup dodając, że "korona jest symbolem miłości, która zwyciężyła nienawiść".
Bez udziału wiernych
Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez władze w związku z epidemią, arcybiskup Aupetit przemawiał i modlił się w katedrze bez udziału wiernych. Media francuskie transmitowały uroczystość.
Arcybiskupowi w medytacji towarzyszyli skrzypek Renaud Capucon, a także aktorzy teatralni Philippe Torreton i Judith Chemla, którzy przygotowali oprawę artystyczną uroczystości.
Chemla wykonała odśpiewała między innymi "Ave Maria" do melodii napisanej przez francuskiego kompozytora operowego Charles'a Gounoda w 1859 roku.
Podczas modlitwy do Matki Boskiej metropolita Paryża nawiązał do pożaru katedry, mówiąc o cierpieniu matki Jezusa, która "była niemal naga, nie posiadając prawie nic z dóbr materialnych, tak jak naga i spalona jest katedra Notre Dame".
Arcybiskup pobłogosławił Paryż
Dzień wcześniej, w Wielki Czwartek, arcybiskup Aupetit pobłogosławił Paryż z bazyliki Sacre-Coeur na wzgórzu Montmartre. Duchowny prosił Boga o ochronę miasta i jego mieszkańców w czasach pandemii.
W ceremonii uczestniczyła socjalistyczna mer Paryża Anne Hidalgo. Arcybiskupowi towarzyszyli biskupi pomocniczy i wikariusze diecezji.
Następnie arcybiskup Paryża zszedł po schodach przed bazyliką, niosąc Najświętszy Sakrament, po czym w milczeniu pobłogosławił miasto monstrancją.
Ostrzeżenia w notatce dla władz
We Francji odnotowano dotyczhzas ponad 117 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 12 tysięcy osób. Wyzdrowiało ponad 23 tysiące osób.
Rada Naukowa przy prezydencie ostrzegła w notatce dla władz, że nawet 17 mln, czyli mniej więcej jeden na czterech Francuzów może ciężko przejść chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa, ze względu na wiek i choroby towarzyszące.
Źródło: PAP, tvn24.pl