Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w poniedziałek, że naukowcy WHO mają już dowody na to, że wariant koronawriusa omikron rozprzestrzenia się szybciej niż dominujący w tej chwili wariant delta.
- Mamy już konkretne dowody, że omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż delta - powiedział dziennikarzom Tedros Adhanom Ghebreyesusszef WHO. Według naukowców WHO omikron może również łatwiej niż delta zakażać osoby zaszczepione i ozdrowieńców.
Główny naukowiec WHO Soumya Swaminathan zaznaczyła, że nie oznacza to, że podawane dotychczas szczepionki przeciwko COVID-19 będą zupełnie nieefektywne.
Autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College poinformowali, że wariant koronawirusa omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu. WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak omikron. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował w listopadzie, aby nie lekceważyć omikronu. Ostrzegł także, iż same szczepionki nie pozwolą żadnemu krajowi wyjść z kryzysu epidemicznego.
Omikron i "bardzo wysokie" ryzyko jego dominacji
Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w Botswanie. Od tamtej pory dotarł do kilkudziesięciu krajów i stał się przedmiotem badań.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.
Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków jadących miedzy innymi do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.
Czytaj więcej: Kolejne przypadki wariantu omikron w Polsce
Źródło: PAP, Reuters