Georgia zawiesza prawo wymierzone w Ku Klux Klan. Powodem pandemia COVID-19

Źródło:
Independent, tvn24.pl, New York Post, PAP

W związku z trwającą pandemią gubernator południowoamerykańskiego stanu Georgia zdecydował się zawiesić przyjęte blisko 70 lat temu prawo, zakazujące zakrywania twarzy. Przepis ten był wymierzony w rasistowską organizację Ku Klux Klan, której członkowie nosili charakterystyczne białe kaptury.

Prawo z 1951 roku gubernator Georgii Brian Kemp zawiesił przy ponadpartyjnym porozumieniu na szczeblu stanowym. 69 lat temu wprowadzono je z powodu aktywności rasistowskiej organizacji Ku Klux Klan. Jej członkowie noszą charakterystyczne białe stroje, ze szpiczastymi kapturami zakrywającymi twarze.

Zawieszenie zakazu zakrywanie twarzy

Zarządzenie gubernatora zezwala na noszenie maseczki, kaptura lub innej części garderoby, która zasłania część twarzy w sposób utrudniający ustalenie tożsamości osoby.

"Podpisałem zarządzenie, by zezwolić mieszkańcom Georgii na publiczne noszenie maseczek w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19" - napisał na Twitterze Kemp. Dodał, że nie będzie to już uznawane za wykroczenie. Gubernator wyjaśnił, że zawiesza ten przepis, by mieszkańcy Georgii mogli zabezpieczać się przed zakażeniem i stosować środki bezpieczeństwa "bez obaw, że zostaną ukarani".

Decyzja ta jest zgodna z zaleceniami Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

Jak pisze brytyjski portal Independent, część miejscowych urzędników obawiała się, że zawieszenie prawa może wywołać negatywne konsekwencje, szczególnie dla Afroamerykanów. Decyzję republikańskiego gubernatora poparły jednak obie strony sceny politycznej.  

- Ludzie używają do zasłaniania twarzy wszystkiego, co mają w domu: bandan, szalików. Nie chcę, aby było to źle odebrane - powiedziała demokratyczna senatorka Nikema Williams. - Nie chcę, aby ktokolwiek narażał swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ponieważ nie chce być profilowany (jako przestępca – red.) w sklepie spożywczym czy aptece – dodała.

W Georgii odnotowano do tej pory ponad 15,5 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarło w tym stanie co najmniej 587 osób.

Relikt niechlubnej historii

Prawo z 1951 roku stanowi, że wykroczeniem jest noszenie w miejscach publicznych lub na posesjach prywatnych bez zgody właściciela: "maski, kaptura lub innego przedmiotu, zakrywającego twarz częściowo lub całkowicie, w celu ukrycia tożsamości". Wyjątki od zakazu obejmują jedynie przebrania podczas spektakli teatralnych, zabezpieczenia pracowników w branżach takich jak opieka zdrowotna oraz maski przeciwgazowe.

Celem tego prawa było uniemożliwienie członkom rasistowskiej organizacji Ku Klux Klan noszenie charakterystycznych białych kapturów, zakrywających twarz.

Ku Klux Klan założono w 1865 roku po wojnie secesyjnej. Organizacja walczyła o utrzymanie supremacji białych ludzi w USA i dążyła do ograniczenia praw innych grup rasowych i etnicznych. Współcześnie KKK dalej funkcjonuje, choć straciła na znaczeniu. W szczytowym momencie liczyła około czterech milionów członków w całych Stanach Zjednoczonych. Dziś w jej szeregach jest zaledwie kilka tysięcy Amerykanów.

Trzech członków Ku Klux Klanu w czasie marszu w 1922 rokudomena publiczna

Autorka/Autor:momo/b

Źródło: Independent, tvn24.pl, New York Post, PAP