TVN24 | Świat

Donald Trump o "błędzie" Chin: próbowali to zakryć

TVN24 | Świat

Autor:
mb/kab
Źródło:
Reuters

Popełnili błąd. Próbowali to zakryć, próbowali zgasić - powiedział prezydent USA Donald Trump i przyznał, że wierzy w "błąd" w Chinach jako przyczynę rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19. - To nie pierwszy raz, gdy świat jest narażony na rozprzestrzenianie się wirusa będącego rezultatem błędu w chińskim laboratorium – mówił wcześniej Mike Pompeo w wywiadzie dla amerykańskiego nadawcy ABC News.

- Moim zdaniem popełnili błąd. Próbowali to zakryć, próbowali zgasić. To jest jak ogień - mówił Trump w wywiadzie dla Fox News.

Wcześniej sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w ABC, że Chiny postępowały jak autorytarny reżim, "starając się zatajać prawdę i dezorientować". Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że istnieją "pewne dowody", iż pandemia COVID-19 rozpoczęła się w laboratorium w chińskim Wuhanie.

Z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wynika, że w USA liczba zmarłych z powodu koronawirusa w ciągu doby wzrosła o 1450. Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z soboty na niedzielę. Łącznie od początku epidemii w USA odnotowano 67 674 zgonów osób z SARS-CoV-2.

Zdaniem prezydenta USA liczba zmarłych może osiągnąć poziom 100 tysięcy. - Stracimy gdzieś od 75, 80 do 100 tysięcy ludzi. To okropna rzecz - powiedział Trump w rozmowie z Fox News. Prezydent USA w piątek wyrażał nadzieje, że liczba zgonów nie przekroczy 100 tysięcy osób. Kilka dni wcześniej szacował zaś, że w jego kraju z powodu koronawirusa umrze 60-70 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Szczepionka na COVID-19

Trump powiedział także, że wierzy, że do końca roku pojawi się szczepionka. - Myślę, że do końca roku będziemy mieli szczepionkę. Lekarze powiedzieliby, że nie powinienem tego mówić - wskazał. - Powiem, to co myślę. Myślę, że szczepionka będzie gotowa wcześniej niż później - dodał. Szef amerykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych Anthony Fauci mówił wcześniej, że szczepionka będzie gotowa w ciągu 12-18 miesięcy.

Około połowa stanów zaczęła stopniowo luzować ograniczenia, ponieważ liczba nowych przypadków spadła lub zaczęła wyhamowywać. - Nie możemy pozostać zamknięci jako kraj - stwierdził prezydent USA.

Trump zapowiedział również, że chce, aby uczniowie wracali do szkół i na uczelnie jesienią, nawet mimo tego że "ma świadomość, że może nastąpić druga fala pandemii". Dodatkowo prezydent USA wskazał również, że jest możliwe, że federalna pomoc na ochronę gospodarki przed skutkami koronawirusa wzrośnie do 6 bilionów dolarów. Dotychczas na walkę z pandemią przeznaczono 3 biliony dolarów.

Autor:mb/kab

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości