Niebieskie Anioły nad Waszyngtonem i Atlantą. Hołd dla amerykańskich medyków 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Eskadry samolotów amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej wykonały loty pokazowe na cześć amerykańskich służb medycznych walczących z koronawirusem. Myśliwce z zespołów akrobacyjnych Thunderbirds i Blue Angels przeleciały w sobotę nad Waszyngtonem i Atlantą. W USA potwierdzono już łącznie 1 136 511 przypadków koronawirusa, z czego 66 260 zakażonych zmarło. Wirusem SARS-CoV-2 od początku pandemii COVID-19 zakaziło się na świecie niemal trzy i pół miliona osób. Jak Polska, Europa i świat walczą z patogenem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:08

    Rosja: W obwodzie woroneskim w europejskiej części Rosji wypadł z okna szpitala lekarz pogotowia ratunkowego, który zakaził się koronawirusem - podało w sobotę radio Echo Moskwy. Lekarz skarżył się na brak środków ochrony. Wcześniej w Rosji zginęły w wypadku dwie lekarki.

    Wypadek lekarza Aleksandra Szulepowa potwierdziły służby prasowe wydziału ochrony zdrowia we władzach obwodu woroneskiego. Odmówiły one komentarza do czasu zbadania wypadku. Niezależna "Nowaja Gazieta" podała, że Szulepow jest w reanimacji ze złamaniem podstawy czaszki.

  • 21:32

    KORONAWIRUS NA ŚWIECIE. PODSUMOWUJEMY NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DNIA


    • Bilans ofiar śmiertelnych w USA – kraju z największą liczbą zmarłych na COVID-19 przekroczyła 65 tysięcy
    • W Hiszpanii po siedmiu tygodniach izolacji dorośli wreszcie mogą wychodzić na zewnątrz w celach rekreacyjnych. Od poniedziałku w kraju będzie obowiązywać nakaz noszenia masek ochronnych w transporcie publicznym.
    • Władze Austrii pozwoliły na otwarcie tysięcy sklepów, salonów fryzjerskich oraz salonów piękności, które zostały zamknięte w związku z pandemią
    • W Irlandii od 18 maja będzie można spotykać się z przyjaciółmi i rodziną, choć wciąż w małych grupach
    • Po przeprowadzeniu testów zdecydowano w USA, że lek remdesivir, opracowany do leczenia gorączki krwotocznej Ebola, będzie mógł być podawany pacjentom z COVID-19 w ciężkim stanie
    • Minister spraw wewnętrznych Mołdawii Pavel Voicu poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem
    • Rząd Francji podjął decyzję w sprawie przedłużenia obowiązującego w kraju stanu zagrożenia epidemicznego do 24 lipca. Ustawę w tej sprawie musi jeszcze przegłosować parlament.
  • 21:13

    Francja: Na COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło w szpitalach i domach opieki 166 chorych. Łącznie od początku epidemii odnotowano w kraju 24 760 ofiar śmiertelnych koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia. Stale spada liczba hospitalizowanych pacjentów.

    W szpitalach z powodu koronawirusa zmarło dotąd 15 777 osób, a w domach opieki - 9 273.

  • 21:12

    USA: Od 7 maja nowojorczycy będą mogli zawierać związki małżeńskie przez internet. Potwierdził to w sobotę na Twitterze burmistrz miasta Bill de Blasio dodając, że pandemia koronawirusa nie może powstrzymać miłości.

    Nowy Jork wprowadza możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez Internet

  • 21:05

    Mołdawia: Minister spraw wewnętrznych Pavel Voicu poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

    Łącznie w tym kraju wykryto 4051 przypadków zainfekowania SARS-CoV-2, w tym 72 w ciągu ostatniej doby.

  • 20:21

    Bułgaria: Pierwsza śmierć pracownika medycznego na COVID-19 w tym kraju. Zmarła to 43-letnia lekarka chorób zakaźnych z miasta Sliwen, na wschodzie Bułgarii, Iliana Iwanowa.

    Razem ze swoim mężem, również lekarzem, Iwanowa pracowała w miejscowym szpitalu, w którym leczonych jest kilkudziesięciu zarażonych koronawirusem pacjentów, głównie Romów.

  • 19:58

    USA: W stanie Nowy Jork zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa 299 osób. Stanowi to wzrost o 10 przypadków śmiertelnych w wyniku pandemii w zestawieniu z danymi z poprzednich 24 godzin.

    -Liczba ta pozostaje okropnie, przerażająco wysoka. To złe wieści – przyznał gubernator Andrew Cuomo zwracając zarazem uwagę na spowolnienie przyrostu przypadków infekcji.

    Nowy Jork zmaga się z pandemią COVID-19

  • 19:41

    Turcja: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 78 chorych, łącznie epidemia koronawirusa pochłonęła tam dotychczas 3 336 ofiar śmiertelnych.

    Od piątku potwierdzono 1983 nowe zakażenia, których odnotowano ogółem 124 375. Według danych prezentowanych przez agencję Reutera, w Turcji stwierdzono najwięcej zakażeń poza Europą Zachodnią i USA.

    Do tej pory ponad 58 tysięcy zainfekowanych uznano w Turcji za wyleczonych. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono w tym kraju ponad 36 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

    "Alternatywna strategia" walki z pandemią w Turcji

  • 19:37

    USA: Eskadry samolotów amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej wykonały loty pokazowe na cześć amerykańskich służb medycznych, walczących z koronawirusem. Myśliwce F-16 z zespołów akrobacyjnych Thunderbirds i Blue Angels przeleciały w sobotę na Waszyngtonem i Atlantą.

    Niebieskie Anioły nad Waszyngtonem i Atlantą. Hołd dla amerykańskich medyków

  • 19:05

    Słowacja: Premier Igor Matovicz poinformował w sobotę, że z powodu niewielkiej liczby nowych zakażeń koronawirusem możliwe jest przyspieszenie znoszenia związanych z epidemią restrykcji, w tym ponowne otwarcie prawie wszystkich sklepów.

    "Szanse na to, że wszystkie sklepy poza tymi zlokalizowanymi w centrach handlowych będą otwarte od 6 maja gwałtownie rosną" - napisał na swoim koncie na Facebooku Matovicz.

  • 19:05

    Hiszpania: Obowiązujący w Hiszpanii stan zagrożenia epidemicznego doprowadził w drugiej połowie marca do spadku liczby przestępstw o blisko 74 proc. - wynika z szacunków resortu spraw wewnętrznych tego kraju.

  • 18:47

    Kanada: Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła z 53 657 w piątek do 55 572 w sobotę. W ciągu tej samej doby bilans ofiar śmiertelnych zwiększył się w tym kraju o 223 do 3 446.

  • 18:35

    Francja: Rząd podjął decyzję w sprawie przedłużenia obowiązującego w kraju stanu zagrożenia epidemicznego do 24 lipca - poinformował minister zdrowia Olivier Veran. Ustawę w tej sprawie musi jeszcze przegłosować parlament.

  • 18:30

    Włochy: Minionej dobry zmarły 474 osoby zakażone koronawirusem. Łączny bilans ofiar śmiertelnych od początku epidemii wzrósł do 28 710. W porównaniu z piątkiem doszło do znacznego wzrostu liczby zgonów - dzień wcześniej było ich 269.

    Na dwa dni przed wejściem Włoch w drugą fazę złagodzonych restrykcji i częściowego odmrożenia gospodarki liczba obecnie zakażonych zmniejszyła się od piątku o około 240 i wynosi ponad 100 tysięcy.

    Koronawirus we Włoszech

  • 17:20

    Wielka Brytania: O 621 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 28 131 - poinformował po południu minister ds. społeczności lokalnych Robert Jenrick.

    Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w czwartek a godz. 17 w piątek, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa. W środę brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyk i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te, do których doszło w szpitalach.

    621 nowych zgonów to wyraźnie niższy bilans niż ten z piątku, gdy informowano o 739 zmarłych.

    Wielka Brytania walczy z koronawirusem

  • 17:14

    Hiszpania: Rząd stworzy fundusz pomocowy wspierający wspólnoty autonomiczne w walce z epidemią koronawirusa i jej ekonomicznymi skutkami. Wartość przewidzianych w nim środków sięga 16 mld euro – poinformował premier Pedro Sanchez.

  • 16:37

    Holandia: Na COVID-19 zmarły kolejne 94 osoby, stwierdzono też 445 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. Łącznie epidemia pochłonęła w tym kraju 4987 ofiar śmiertelnych.

    Według najnowszych danych hospitalizowano 97 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 10 951 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 40 236 osób.

  • 16:35

    Włochy: W 50 tysiącach punktów sprzedaży w całych Włoszech dostępne będą od poniedziałku maseczki ochronne po 0,50 euro - takie zapewnienie złożył nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemicznego Domenico Arcuri.

    Na każdy taki sklep przypada średnio 1200 mieszkańców - podkreślił. Arcuri zapowiedział, że od połowy maja liczba punktów sprzedaży wzrośnie do 100 tysięcy.

    Włochy odnotowują coraz mniej zmarłych z powodu koronawirusa

  • 15:43

    Iran: W ciągu ostatniej doby w Iranie stwierdzono 802 nowe zakażenia koronawirusem i według oficjalnych danych to najmniejszy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od 10 marca. Resort zdrowia Iranu poinformował także w sobotę, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła o 65.

    Łącznie w Iranie koronawirusem zakaziło się 96 448 osób, spośród których 6156 zmarło - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia.. Dodał, że 2787 pacjentów jest w stanie krytycznym.

  • 15:40

    Białoruś: W ciągu minionej doby odnotowano 911 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 oraz cztery kolejne zgony wśród zakażonych osób – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

    Zarejestrowano ogółem 15 828 osób z pozytywnym testem na koronawirusa, co stanowi 8,2 procent wszystkich przeprowadzonych testów - dodano.


    Na COVID-19 zmarło dotychczas na Białorusi 97 osób. Wyzdrowiało 3117 pacjentów. Przeprowadzono ogółem 195,4 tysięcy testów, w tym ponad 9 tysięcy w ciągu minionej doby.

    Białoruskie cmentarze nie zostały zamknięte w czasie pandemii

  • 15:33

    Hiszpania: Po raz pierwszy od siedmiu tygodniu dorośli Hiszpanie mogą wyjść na zewnątrz – by pospacerować lub poćwiczyć. Dom można opuścić w celach rekreacyjnych w ustalonych przedziałach czasowych dla określonych grup wiekowych. Większość dorosłych może może korzystać ze świeżego powietrza od 6 rano do 10:00 oraz od 20:00 do 23:00.

    Dla dzieci restrykcje – jedne z najsurowszych w Europie – zostały złagodzone już tydzień temu.

    Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych w Hiszpanii wynosi obecnie 24 824, jednak - jak zaznaczają władze - rośnie już wolniej. Od poniedziałku w kraju ma obowiązywać nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym.

    Hiszpania luzuje restrykcje

  • 14:55

    Dermatolodzy uważają, że są na tropie kolejnego objawu COVID-19. Chodzi o odmroziny palców stóp. Naukowcy dopiero zaczynają badać to zjawisko.

    Odmroziny na palcach

  • 14:53

    Włochy: W poniedziałek w stołecznym włoskim regionie Lacjum wznowione zostaną zdjęcia na planach filmowych. Zgodę na to wyraziły władze regionalne zastrzegając, że zdjęcia muszą odbywać się pod specjalnym nadzorem i przy zachowaniu środków ochrony w związku z pandemią COVID-19.

    Przedstawione w sobotę zasady pracy podczas produkcji filmowej w czasach pandemii przewidują badania aktorów przed ich wejściem na plan, mierzenie temperatury przed zdjęciami i po ich zakończeniu, noszenie maseczek przez całą ekipę. Aktorzy będą musieli je zakładać cały czas poza zdjęciami.

    Wprowadzono też nakaz możliwie największego dystansowania w trakcie pracy na planie. Podczas kręcenia zdjęć do filmów i seriali obecny będzie lekarz czuwający nad zdrowiem ekipy i przestrzeganiem norm sanitarno-higienicznych.

  • 14:26

    Węgry: Obywatele sześciu państw, w tym Polski, mogą wjeżdżać na teren Węgier w celach biznesowych. Dekret rządowy tej treści został opublikowany w Monitorze Węgierskim.

    Zgodnie z dekretem obywatele sześciu państw – Austrii, Czech, Korei Południowej, Niemiec, Polski i Słowacji – mogą bez ograniczeń wjeżdżać na terytorium Węgier z wyżej wymienionych krajów w celach biznesowych.

    Warunkiem wjazdu na teren Węgier w takich przypadkach jest udokumentowanie faktu podróży biznesowej.

  • 14:06

    Holandia: 445 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 40 236. Zmarły kolejne 94 osoby zakażone, łącznie 4 987.

  • 13:15

    Polska: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na Twitterze dzienny raport o koronawirusie.

  • 13:11

    Francja: Zapowiedź władz, że kościoły wznowią sprawowanie liturgii z udziałem wiernych po 2 czerwca, wywołała krytyczną reakcję biskupów, wiernych i grupy deputowanych. Podkreślają, że wierni nie będą mogli pójść do kościoła w Zielone Świątki i w Święto Wniebowstąpienia.

    - Trzeba się z tym pogodzić - przekonuje ze swej strony szef Konferencji Episkopatu, arcybiskup metropolita Reims, Eric de Moulins-Beaufort. Z kolei stojący na czele utworzonej po Soborze Watykańskim II podparyskiej diecezji w Nanterre, biskup Mathieu Rouge oskarża władze państwowe o "brutalność w traktowaniu katolików, którzy mają poczucie, że się ich nie szanuje".

  • 13:05

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 270 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 13 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

  • 12:42

    Włochy: Setki tysięcy maseczek ochronnych skonfiskowała Gwardia Finansowa podczas kilku osobnych operacji. Maseczki te, sprowadzone z Chin, nie spełniają norm bezpieczeństwa.

    Największą operację funkcjonariusze Gwardii Finansowej przeprowadzili w Rzymie, gdzie znaleźli w magazynach i punktach sprzedaży ponad pół miliona maseczek i produktów dezynfekujących bez wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa. Zarzuty oszustw w handlu postawiono ośmiu osobom.

    300 tysięcy maseczek pozbawionych certyfikatów zostało skonfiskowanych z kolei w rejonie miasta Varese w Lombardii. Sprowadziły je z Chin trzy tamtejsze firmy.

  • 12:20

    Druga edycja światowych igrzysk w sportach plażowych została przełożona z 2021 na 2023 rok – poinformowało Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC).

    Powodem tej decyzji są zmiany w harmonogramie globalnych imprez, związane z pandemią COVID-19. Już wcześniej z 2020 na 2021 rok przesunięto letnie igrzyska olimpijskie w Tokio.

  • 12:05

    Watykan: Papież Franciszek modlił się o przezwyciężenie podziałów wśród rządzących i polityków w czasach obecnego kryzysu na tle pandemii COVID-19. Taką intencję przedstawił we wprowadzeniu do porannej mszy w Domu Świętej Marty w Watykanie.

    - Módlmy się dzisiaj za rządzących, na których spoczywa odpowiedzialność otoczenia opieką ich narodów w tych momentach kryzysu - powiedział papież. Wymienił następnie w tym kontekście "głowy państw, szefów rządów, ustawodawców, burmistrzów, przewodniczących regionów".

    - Niech Bóg im pomoże i da im siłę, bo ich praca nie jest łatwa. Niech wtedy, gdy są różnice między nimi, zrozumieją, że w momentach kryzysu muszą być bardzo zjednoczeni dla dobra narodu, bo jedność góruje nad konfliktem - mówił Franciszek podczas kolejnej mszy w kaplicy watykańskiego domu bez udziału wiernych.

    Papież Franciszek podczas sobotniej mszy w Domu Świętej Marty

  • 11:44

    Rosja: W ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu COVID-19 zmniejszyła się, zmarło 57 osób - podał sztab kryzysowy. Jednocześnie wykryto aż 9623 nowe zakażenia, co stanowi rekord od początku epidemii i wzrost o 21,3 proc. w porównaniu z piątkiem.

    Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w piątek wynosiła 7933, co również było największym dobowym przyrostem od początku epidemii. W tym dniu zmarło 96 osób.

    Łączna liczba osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa w Rosji wynosi obecnie 124 054. Kraj ten znajduje się na siódmym miejscu w światowej statystyce zakażeń po wyprzedzeniu Turcji.

  • 11:08

    Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze przypomina o obowiązujących ograniczeniach związanych z koronawirusem.

  • 10:45

    USA: Prezydent Donald Trump wyraził nadzieję, że liczba zgonów spowodowanych koronawirusem nie przekroczy w kraju stu tysięcy.

    - Mamy nadzieję, że zatrzymamy się poniżej 100 000 ofiar śmiertelnych, co jest jednak i tak okropną liczbą - powiedział Trump. Potwierdził w ten sposób przypuszczenia szefa amerykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych Anthony'ego Fauciego, który w marcu twierdził, że w USA może umrzeć ponad sto tysięcy osób.

    Trump: mamy nadzieję, że zatrzymamy się poniżej stu tysięcy ofiar śmiertelnych

  • 10:37

    Świat: Według najnowszych danych najwięcej ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa odnotowano w Stanach Zjednoczonych (65 776). Kolejnymi krajami są Włochy (28 236), Wielka Brytania (27 510), Hiszpania (24 824) i Francja (24 594). W szóstej pod tym względem Belgii odnotowano 7 703 zgony.

  • 9:57

    USA: Tor wyścigowy w mieście Speedway w stanie Indiana - Indianapolis Motor Speedway - może być pierwszym ważnym miejscem na amerykańskiej mapie sportowej, gdzie już wkrótce będą rozgrywane zawody z kibicami na trybunach.

    Gubernator Indiany Eric Holcomb przedstawił pięciostopniowy plan "odmrażania" stanu, zakładając w ostatniej fazie powrót do rywalizacji sportowej w dniu 4 lipca. Zaznaczył jednak, że data może zostać jednak zmieniona w zależności od sytuacji związanej z koronawirusem.

  • 9:38

    Węgry: Dwanaścioro chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby, stwierdzono też 79 nowych zakażeń – poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi w tym kraju.

    Liczba wszystkich pacjentów zmarłych na COVID-19 wzrosła tym samym do 335, a wszystkich wykrytych do tej pory zakażeń do 2942.

    625 osób uznano za wyleczone. Obecnie w szpitalach leczonych jest 1008 chorych, przy czym 52 oddycha przy pomocy respiratora. Domowej kwarantannie podlega niecałe 11 tys. osób.

  • 9:18

    Ukraina: 550 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby. Zmarło kolejnych siedem osób chorych na COVID-19 - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 wzrósł do 11 411, a zgonów do 279.

    Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że wśród zmarłych jest 17 pracowników służby zdrowia.

    Infekcję potwierdzono łącznie u 771 dzieci i aż 2250 pracowników sfery usług medycznych. 1498 pacjentów wyzdrowiało - zaznaczono w komunikacie.

    Ukraina walczy z koronawirusem

  • 9:03

    Kanada: Z początkiem maja kanadyjskie prowincje zaczną łagodzić ograniczenia wprowadzane w marcu br. w związku z epidemią COVID-19. Najwięcej zmian zostanie wprowadzonych w poniedziałek 4 maja. Będą dotyczyć Ontario, Quebecu, Saskatchewanu, Manitoby i Alberty.

    Według niedawnego sondażu Abacus Data aż 83 proc. Kanadyjczyków uważa, że władze powinny "postępować powoli", nawet, jeśli oznaczałoby to przesadną ostrożność. Naczelna lekarz kraju, dr Theresa Tam, powtarzała ostatnio wielokrotnie, że Kanadę czeka przez długi czas "nowa normalność".

  • 8:41

    Świat: Według najnowszych danych najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem od początku pandemii odnotowano w Stanach Zjednoczonych (1 131 492). Kolejnymi krajami są Hiszpania (242 988), Włochy (207 428), Wielka Brytania (177 454), Francja (167 346) i Niemcy (164 077).

    Ponad 100 tysięcy przypadków potwierdzono także w Turcji (122 392) i Rosji (114 431).

  • 8:38

    USA: Zamknięty z powodu epidemii nowojorski Instytut Józefa Piłsudskiego zachęca do wzięcia udziału w obchodach polskich świąt narodowych na swej platformie wirtualnej. Wśród propozycji jest m.in. wykład online poświęcony obchodom 3 Maja w II Rzeczypospolitej.

    Ze względu na epidemię COVID-19 od kilku tygodni archiwum, biblioteka i biuro Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce są nieczynne. Dzięki uruchomieniu platformy wirtualnej "Poznaj Historię Online" można jednak korzystać z ocyfrowanych kolekcji dokumentów tam chronionych, a także słuchać wykładów poświęconych zagadnieniom historycznym.

  • 8:03

    Komisja Europejska zamierza zintensyfikować monitorowanie stron internetowych i publikowanych w sieci reklam w celu zapewnienia, że unijni konsumenci nie będą narażeni na fake newsy i treści promujące rzekome leki na koronawirusa SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19.

    Z wydanego przez Komisję oświadczenia w tej sprawie wynika, że UE ma zamiar nadal, we współpracy z krajowymi organami ochrony konsumentów, koordynować kontrolowanie platform internetowych w poszukiwaniu fałszywych informacji o koronawirusie.

  • 7:59

    USA: W piątek prezydent Donald Trump opuścił Biały Dom po raz pierwszy od 28 marca. Udał się helikopterem do Camp David w stanie Maryland, gdzie planuje spędzić roboczy weekend, w czasie którego ma zamiar przeprowadzić rozmowy telefoniczne z kilkoma zagranicznymi przywódcami.

    Do Waszyngtonu ma wrócić w niedzielę i zamierza dwa dni później polecieć do Phoenix w Arizonie.

    Biały Dom w czasie pandemii kilkukrotnie opuszczał wiceprezydent USA Mike Pence, który nadzorował działania związane z walką z koronawirusem.

    Donald Trump po raz pierwszy od 28 marca opuścił Biały Dom

  • 7:23

    Włochy: Wielki koncert z okazji Święta Pracy, organizowany co roku w Rzymie przez trzy włoskie centrale związkowe, odbył się w piątek w wersji dostosowanej do wymogów czasów pandemii.

    Na pierwszomajowe Concertone, jak nazywany jest muzyczny maraton, przybywa co roku na rzymski plac Świętego Jana na Lateranie kilkaset tysięcy osób. To największa od lat muzyczna impreza roku we Włoszech.

    Hasło tegorocznego, wyjątkowego koncertu to "Pomagaj tym, którzy nam pomagają", a w jego trakcie zbierano pieniądze na wsparcie dla publicznej służby zdrowia w jej walce z koronawirusem.

    W roku pandemii święto dedykowane ludziom pracy, transmitowane jak zawsze przez telewizję RAI, odbyło się bez udziału publiczności. Prowadząca koncert aktorka i prezenterka Ambra Angiolini rozpoczęła go na pustym placu na Lateranie, a potem z pobliskiego teatru łączyła się z włoskimi miastami, gdzie na placach i w swoich domach występowali włoscy artyści.

  • 7:01

    USA: Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) udzieliła koncernowi farmaceutycznemu Gilead Sciences Inc. zezwolenia na awaryjne stosowanie eksperymentalnego leku przeciwwirusowego remdesivir w leczeniu pacjentów z COVID-19.

    Podczas spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu dyrektor generalny Gilead Daniel O'Day nazwał tę decyzję ważnym pierwszym krokiem w kierunku leczenia pacjentów z COVID-19 i powiedział, że firma przekazała 1,5 miliona fiolek leku, aby pomóc chorym.

    "Uzasadnione jest przypuszczenie, że remdesivir może być skuteczny przeciwko COVID-19 oraz że, ponieważ nie ma odpowiednich, zatwierdzonych lub dostępnych alternatywnych metod leczenia, znane i potencjalne korzyści z leczenia remdesivirem tej choroby przewyższają znane i potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem leku" - oświadczyła FDA.

    Koncern farmaceutyczny Gilead Sciences Inc. otrzymał zezwolenie na awaryjne stosowanie eksperymentalnego leku przeciwwirusowego

  • 6:54

    Niemcy: Bez kibiców, sędziów liniowych i dzieci do podawania piłek, ale za to na prawdziwym korcie trwa turniej tenisowy z udziałem ośmiu zawodników. Z uwagi na obowiązujące obecnie przepisy w meczu biorą udział łącznie tylko trzy osoby - dwóch zawodników i arbiter.

    Pandemia COVID-19 sprawiła, że rywalizację w tenisie kobiet i mężczyzn wstrzymano co najmniej do połowy lipca. W ostatnich tygodniach ograniczano się jedynie do wirtualnych zmagań, ale w Niemczech rozpoczął się właśnie czterodniowy turniej pokazowy na prawdziwym korcie - ziemnym, pod dachem.

    Impreza pokazowa z cyklu Tennis Point Exhibition Series odbywa się w akademii w miasteczku Hoehr-Grenzhausen, niedaleko Koblencji. Jest transmitowana na żywo. W setach gra się do czterech wygranych gemów.

    Tenisista Benjamin Hassan podczas pokazowego turnieju w niemieckim miasteczku Hoehr-Grenzhausen

  • 6:36

    USA: W mieście Nowy Jork i stolicy stanu Albany doszło do protestów pierwszomajowych. Ich uczestnicy domagali się zniesienia nakazów pozostawania w domach i innych obostrzeń, zmierzających do powstrzymania pandemii COVID-19.

    Prawdopodobnie także ze względu na deszcz manifestacje nie przyciągnęły dużych tłumów. Większa miała miejsce na stopniach Kapitolu w Albany, gdzie urzęduje gubernator Andrew Cuomo.

    Niektórzy z ok. 100 demonstrantów przynieśli ze sobą amerykańskie flagi. Inni trzymali plansze lub transparenty z napisami np. "Dyktator Cuomo przywróć nam życie" czy "Nasze prawa są istotne". Przemaszerowali od gmachu stanowego Kapitolu do rezydencji gubernatora, mieszczącej się w odległości kilku przecznic.

    Policja wzywała do rozproszenia się demonstrantów. Nikt nie został aresztowany.

  • 6:31

    Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem. Dotyczy on osoby, która przyjechała z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

    Raport z poprzedniego dnia mówił o 12 przypadkach nowych zakażeń, z których sześć zostało "zaimportowanych". Ogólna liczba osób zakażonych w Chinach wynosi 82 875.

    To szósty dzień z rzędu, gdy w Chinach oficjalnie nie odnotowuje się lokalnych przypadków zakażeń.

  • 6:24

    Niemcy: 94 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w Niemczech do 6575.

    W ostatnich 24 godzinach obecność koronawirusa potwierdzono u kolejnych 945 osób. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w tym kraju wzrosła do 161 703.

  • 6:18

    Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe złagodzenie ograniczeń, związanych z pandemią COVID-19. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu. Nie wiadomo jednak, czy im się to uda.

    - To pytanie za milion dolarów – powiedział brytyjskiej gazecie "Guardian" grecki minister turystyki Harry Theochari. - To lato będzie zupełnie inne niż zwykle. Nie ma co do tego wątpliwości. Mimo to w dalszym ciągu możemy dużo zrobić, aby spróbować ocalić grecki przemysł turystyczny - dodał.

    W 2019 roku Grecję odwiedziły 34 miliony turystów. Theochari uważa, że w tym roku, jeśli Atenom dopisze szczęście, będzie ich jedna trzecia. Grecka Izba Hotelowa przewiduje, że ok. 65 procent jej członków będzie musiało zadeklarować bankructwo.

    "Liczy się każdy tydzień, podczas którego turystyka grecka będzie zarabiała. To jest niesamowicie ważne i dla przemysłu i dla całego kraju."

    Na Cyprze w przemyśle turystycznym zatrudnionych jest około 20 procent populacji w wieku produkcyjnym. Hotelarze w jednym z najsłynniejszych kurortów w UE, Ayia Napie, wciąż nie wiedzą, czy latem opłaci im się otworzyć biznesy.

  • 6:05

    Rosja: Minister budownictwa i gospodarki komunalnej Rosji Władimir Jakuszew został w piątek hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem - podały rosyjskie agencje informacyjne. Zarażony jest także jeden z jego zastępców.

    - Będę leczony pod nadzorem lekarzy w jednym z miejskich szpitali w Moskwie. Pozostaję w kontakcie ze wszystkimi - powiedział Jakuszew, cytowany przez agencję Interfax.

    Minister Władimir Jakuszew został hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem

  • 6:02

    USA: Z powodu epidemii COVID-19 wszystkie szkoły i uczelnie stanu Nowy Jork będą zamknięte co najmniej do końca roku szkolnego i akademickiego. Po raz pierwszy od tygodnia spadła tam poniżej 300 liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 - powiadomił gubernator Andrew Cuomo.

    Jego zdaniem nie ma wystarczająco dużo czasu, aby opracować taki plan ponownego otwarcia tych placówek, który zapewniłby bezpieczeństwo uczniom i pedagogom. Cuomo mówił m.in, że ograniczanie epidemii musi uwzględniać przepisy o zachowaniu dystansu społecznego, konieczność noszenia maseczek oraz transportu mniejszej niż dotąd liczby uczniów.

    "Jak poprowadzicie szkołę, zachowującą dystans społeczny z maskami, bez zgromadzeń, z utrzymaniem systemu transportu publicznego? Będziemy mieli szkoły zamknięte przez resztę roku. Będziemy kontynuować programy nauczania na odległość."

  • 5:59

    USA: O 1883 powiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od jej początku z powodu koronawirusa zmarło w USA ponad 65 tysięcy osób.

    Odnotowano spadek w dziennej liczbie zgonów. Poprzednie dobowe bilanse informowały o 2053 i 2502 ofiarach śmiertelnych.

    W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 1,1 mln testów na koronawirusa z wynikiem pozytywnym. W ciągu doby przybyło ich około 32 tysiące. Od miesiąca liczba ta nie wykazuje dziennie większych wahań i oscyluje wokół 30 tysięcy.

    Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2.30 czasu polskiego w nocy z czwartku na piątek.

  • 5:55

    Dzień dobry, jak Polska, Europa i świat walczy z pandemią COVID-19? Zapraszamy do śledzenia sobotniej relacji.

Autorka/Autor:pp, momo/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: