TVN24 | Świat

Niemcy "wchodzą w nową fazę epidemii"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych zdecydowali o przedłużeniu lockdownu w tym kraju do 28 marca, ale przedstawiono także kilka opcji łagodzenia restrykcji w zależności od rozwoju sytuacji. Według berlińskiego Instytutu Roberta Kocha prawie połowa zakażeń w Niemczech stanowią przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa.

W środę kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych po blisko dziewięciogodzinnej dyskusji podjęli decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. W trakcie narady uzgodniono, że obostrzenia będą mogły być łagodzone w zależności od rozwoju sytuacji. Pierwsze poluzowanie powinno wejść w życie już w poniedziałek. Dotyczyć będzie możliwości odbywania prywatnych spotkań.

Po konferencji Angela Merkel mówiła o "wchodzeniu w nową fazę epidemii z uzasadnionymi nadziejami". Teraz chodzi głównie o "mądre podejmowanie kolejnych działań zmierzających w kierunku otwarcia gospodarki" - zaznaczyła. - Wiosna 2021 roku będzie inna niż wiosna rok temu - powiedziała. Kanclerz podkreśliła, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się wiele osiągnąć. - To, przez co razem przeszliśmy, było trudne - oceniła. Ale było też skuteczne, ponieważ uniknięto przeciążenia oddziałów intensywnej terapii, powstrzymano rozprzestrzenianie się wirusa i zapobieżono masowemu bezrobociu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Luzowanie obostrzeń

Pierwsze poluzowanie zasad lockdownu powinno wejść w życie już w poniedziałek - powiedziała kanclerz, powołując się na ustalenia przyjęte podczas środowej narady. Na początek zostanie złagodzone rygorystyczne ograniczenie prywatnych kontaktów. Począwszy od przyszłego poniedziałku, prywatne spotkania w jednym gospodarstwie domowym z udziałem członków innej rodziny będą ponownie możliwe, ale ograniczono liczbę ich uczestników do pięciu osób oprócz dzieci do 14. roku życia. Jeśli liczba infekcji będzie się nadal obniżać, z czasem dozwolonych będzie jeszcze więcej kontaktów z innymi osobami - poinformowano w środę po spotkaniu władz federalnych i związkowych.

Targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie mogą również być ponownie otwierane w całym kraju od 8 marca, ale na ściśle określonych zasadach. Dotyczą one przestrzegania zasad higieny i dystansowania społecznego: wprowadzono regułę, że na jednego klienta ma przypadać dziesięć metrów kwadratowych i dotyczy to pierwszych 800 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży. Na każde dodatkowe 20 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży przypada jeden dodatkowy klient - ustalono.

Ograniczone możliwości luzowania restrykcji mogą być stosowane w regionach, gdzie zapadalność będzie się utrzymywać poniżej 7-dniowego progu 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na tym etapie ma obowiązywać zasada wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Dozwolone jest też uprawianie sportu na wolnym powietrzu - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Jeśli siedmiodniowy wskaźnik zapadalności utrzymywałby się na stałym poziomie poniżej 50 nowych zakażeń na 100 tys., wymagania te zostałyby zniesione lub zmodyfikowane. Na tym z kolei etapie byłoby możliwe uprawianie sportu w małych grupach na świeżym powietrzu, pod warunkiem, że nie pociąga to za sobą kontaktu fizycznego uczestników. Kolejne kroki wychodzenia z lockdownu będą uzależnione od tego czy poprzedni etap nie doprowadził do pogorszenia zapadalności siedmiodniowej w okresie 14 dni - zaznaczyła kanclerz niemieckiego rządu.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Jeden darmowy test tygodniowo

W celu przyspieszenia zbyt powolnej w ocenie władz kampanii szczepień, najpóźniej do początku kwietnia wszyscy lekarze pierwszego kontaktu i lekarze specjaliści będą bezpośrednio - i bardziej intensywnie niż wcześniej - angażowani w ten proces. Należy też "optymalnie wykorzystać odstęp między datą pierwszego a drugiego szczepienia" - powiedziała Merkel. - Oznacza to, że będziemy mogli szybciej zaszczepić więcej osób - dodała. Jeden darmowy test tygodniowo powinien być dostępny dla wszystkich mieszkańców Niemiec od 8 marca.

Rozporządzenie przyjęte w środę zawiera tak zwany hamulec awaryjny, który może zawiesić proces łagodzenia obostrzeń. Jeśli siedmiodniowa zapadalność na 100 000 mieszkańców wzrośnie do ponad 100 w ciągu trzech kolejnych dni po 28 marca, to surowsze przepisy, które wciąż obowiązują, wejdą automatycznie w życie. Oznacza to, że możliwość prywatnych spotkań będzie ponownie ograniczona do własnego gospodarstwa domowego i jednej innej osoby spoza niego.

Blisko połowa zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa

Wysoce zakaźny wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii odpowiada obecnie za prawie połowę wszystkich infekcji w Niemczech. Według berlińskiego Instytutu Roberta Kocha (RKI) 46,1 proc. próbek przebadanych w minionym tygodniu było wywołanych przez wariant wirusa B.1.1.7 - informuje dziennik "Tagesspiegel".

Dwa tygodnie wcześniej - w drugim tygodniu lutego - było to tylko 22 procent, a w ostatnim tygodniu stycznia tylko 5,6 procenta. Dane opierają się na podzbiorze próbek pozytywnych pod względem SARS-CoV-2, które zostały zbadane przez grupy laboratoryjne. RKI od dawna spodziewał się silnego rozprzestrzeniania się wariantu wirusa, który wkrótce może zdominować proces infekcji. Wariant B.1.1.7, odkryty w Anglii pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant koronawirusa.

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że częściej prowadzi to również do ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci. Zatwierdzone do tej pory szczepionki przeciw COVID-19 są również skuteczne przeciwko B.1.1.7. Instytut Kocha zgłosił w środę 9019 nowych infekcji. To o 1012 przypadków więcej niż w poprzednią środę. 418 osób zakażonych zmarło. Zapadalność siedmiodniowa spadła do 64,0 z 65,4.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: