"Mamy szczepionki, mamy personel. Nastrój jest pozytywny". Ruszyły szczepienia w obozach dla uchodźców

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Pierwsi mieszkańcy obozów dla uchodźców na greckich wyspach otrzymali w czwartek szczepionki przeciwko COVID-19. Władze Grecji rozpoczęły kampanię szczepień kilkudziesięciu tysięcy migrantów zamieszkujących ośrodki w kraju. Preparaty w pierwszej kolejności podawane są w obozach na wyspach Lesbos, Chios i Samos.

Ministerstwo zdrowia Grecji poinformowało, że w programie szczepień migrantów wykorzystywana jest jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Kampania jeszcze w tym tygodniu ma zostać rozszerzona na ośrodki na innych greckich wyspach oraz w kontynentalnej części kraju. Obecnie prowadzona jest na wyspach Lesbos, Chios i Samos.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Mamy listę osób, które chcą być zaszczepione"

Nikos Babakos, dyrektor obozu na Lesbos, powiedział, że władze zachęcają migrantów do szczepień. - Poinformowaliśmy mieszkańców i wciąż informujemy ich o procedurze i korzyściach z niej płynących. Mamy listę osób, które chcą być zaszczepione - mówił, cytowany przez agencję Reutera. Według greckich władz, około 15 procent osób mieszkających w obozach wyraziło chęć zaszczepienia się.

- Mamy szczepionki, mamy personel. Nastrój jest pozytywny – podkreślił Anastasios Chatzis, urzędnik Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego.

Apel o dostęp migrantów do szczepień

Około 60 tysięcy migrantów i osób ubiegających się o azyl mieszka obecnie w obozach, schroniskach i mieszkaniach dotowanych przez rząd w Grecji. Jedna czwarta z nich to dzieci, które obecnie nie kwalifikują się do otrzymania szczepionek.

W opublikowanym w środę raporcie technicznym Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wezwało państwa członkowskie Unii Europejskiej do "zapewnienia równego dostępu do szczepionek przeciw COVID-19" migrantom i szerszej populacji.

Koronawirus w Grecji

W Grecji na COVID-19 zmarło ponad 12 tysięcy osób. Według opublikowanych w czwartek danych rządowych prawie co piąty mieszkaniec Grecji został już w pełni zaszczepiony.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości