TVN24 | Świat

Francja luzuje obostrzenia. "Sytuacja epidemiczna się poprawia"

TVN24 | Świat

Autor:
now
Źródło:
PAP

Sytuacja epidemiczna się poprawia, szczyt trzeciej fali wydaje się być już za nami – stwierdził premier Francji Jean Castex na konferencji prasowej poświęconej luzowaniu obostrzeń sanitarnych. Potwierdził między innymi, że od poniedziałku dzieci wrócą do szkół podstawowych.

Sklepy, miejsca kultury, obiekty sportowe i tarasy restauracyjne zostaną ponownie otwarte "około połowy maja", jeśli pozwoli na to sytuacja zdrowotna – zapowiedział w czwartek premier Francji.

"Szczyt trzeciej fali wydaje się być już za nami"

- Sytuacja epidemiczna się poprawia, szczyt trzeciej fali wydaje się być już za nami – przyznał Jean Castex. Jak sprecyzował, sytuacja poprawiła się w 80 procentach departamentów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef francuskiego rządu potwierdził również, że od poniedziałku szkoły podstawowe i przedszkola wrócą do pracy w trybie stacjonarnym. Zapowiedział jednocześnie zniesienie od 3 maja nakazu pozostawania w obrębie 10 kilometrów od miejsca zamieszkania.

Liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii "wypłaszczyła się" w ostatnich dniach i wynosi około 6 tysięcy osób – potwierdził szef rządu. Sklepy, miejsca kultury, obiekty sportowe i tarasy restauracyjne zostaną ponownie otwarte "około połowy maja", jeśli pozwoli na to sytuacja zdrowotna – zapowiedział premier Castex.

Szef rządu potwierdził powrót uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli do nauki stacjonarnej od poniedziałku, a szkół średnich od 3 maja w trybie hybrydowym. Klasy będą jednak zamykane przy pierwszym zarejestrowanym przypadku zakażenia koronawirusem – podkreślił premier.

Koronawirus we FrancjiShutterstock

Castex: od 2 do 4 milionów testów w szkołach tygodniowo

400 tysięcy testów ślinowych na koronawirusa będzie przeprowadzane co tydzień w szkołach podstawowych, a uczniowie powyżej 15. roku życia będą wykonywać autotesty. Przewidywane jest przeprowadzanie od 2 do 4 milionów testów w szkołach tygodniowo – zapowiedział minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

Minister potwierdził, że ustne matury oraz egzamin z filozofii będą przeprowadzane stacjonarnie. Szef rządu zapowiedział również zniesienie od 3 maja nakazu pozostawania w obrębie 10 kilometrów od miejsca zamieszkania, utrzymał jednak aż do kolejnego rozporządzenia godzinę policyjną obowiązującą na terenie całego kraju od godziny 19.

Szczepionka Johnson & Johnson będzie podawana we Francji od soboty – zapowiedział natomiast minister zdrowia Olivier Veran.

Jedna czwarta dorosłych Francuzów otrzyma pierwszą dawkę szczepionek przeciwko koronawirusowi do końca tygodnia, 20 milionów do połowy maja, a każdy, kto wyrazi takie życzenie, będzie mógł się zaszczepić do końca lata – zapewnił premier Castex.

Wzmocnione zostaną kontrole przylotów osób pochodzących z niektórych krajów

Minister potwierdził skuteczność szczepionki AstraZeneca. Przypadki zakrzepów zdarzają się rzadko, zarejestrowaliśmy pięć przypadków na milion zaczepionych – poinformował Veran. Dodał, że trzy czwarte przyznanych Francji dawek tej szczepionki zostało wykorzystanych.

Szef rządu poinformował również, że wzmocnione zostaną kontrole przylotów osób pochodzących z niektórych krajów; od soboty zostanie wprowadzony wzmocniony system kontroli dla osób przybywających z Brazylii, Argentyny, Chile, RPA i Indii – poinformował Castex.

Szef MSW Gerald Darmanin poinformował natomiast o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie dla osób przybywających z tych krajów.

Autor:now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: