"Dżuma" Camusa wraca na listę bestsellerów, "Epidemia strachu" znów zdobywa widzów

Źródło:
PAP

Wydawcy książek we Włoszech i Francji informują, że sprzedaż "Dżumy" Alberta Camusa w tych krajach zdecydowanie wzrosła. Podobny wzrost zaobserwowano także w serwisach internetowych z książkami. Francuska telewizja BFM TV łączy to zjawisko bezpośrednio z epidemią koronawirusa. Nawrót popularności przeżywa też film "Epidemia strachu". Wielu internautów twierdzi, że jego twórcy przewidzieli przebieg obecnej epidemii.

Sprzedaż "Dżumy" Camusa we Francji gwałtownie wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem, osiągając najwyższy poziom pod koniec stycznia. Odnotowano m.in. 1,7 tys. sprzedanych w tym miesiącu egzemplarzy kieszonkowych we francuskim wydawnictwie Gallimard.

Również we Włoszech, według serwisu Actualitte.com, powieść Camusa cieszy się większym zainteresowaniem czytelników. Sprzedaż potroiła się, a "Dżuma" znalazła się na szóstej pozycji wśród bestsellerów we włoskiej internetowej księgarni Ibs.it, a także w grupie bestsellerów na włoskiej platformie Amazon.it.

KORONAWIRUS NA W EUROPIE I NA ŚWIECIE. CZYTAJ RELACJĘ TVN24.PL >>>

"Dżuma" Alberta Camusa na liście bestsellerów we Francji i WłoszechRobert Edwards CC BY-SA Wikipedia

Druga młodość "Epidemii strachu"

"Dżuma" Camusa opowiada o fikcyjnej epidemii w 1940 roku w mieście Oran w Algierii, która zarządzana była wówczas przez Francję. Telewizja BFM TV zauważyła, że wzrost sprzedaży książki nastąpił w czasie epidemii koronawirusa. Podobne zjawisko zaobserwowano w 2015 roku, gdy po atakach terrorystycznych w Paryżu na klub Bataclan oraz Stade de France wzrosła sprzedaż powieści Ernesta Hemingwaya "Ruchome święto".

Zainteresowanie historiami o epidemiach nie dotyczy jedynie powieści. Film "Epidemia strachu", thriller medyczny z 2011 roku w reżyserii Stevena Soderbergha, zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu iTunes dziewięć lat po premierze. W internecie pojawiło się wiele komentarzy udowadniających, że twórcy tego obrazu precyzyjnie przewidzieli przebieg obecnej epidemii.

Także strategiczna gra wideo "Plague Inc.", w której gracz musi stworzyć wirusa i rozprzestrzenić go na cały świat, przeżywa drugą młodość. Liczba graczy wzrosła w styczniu o ponad 256 procent - poinformowała francuska telewizja BFM TV.

PAP/Maciej Zieliński

Koronawirus w Europie

We Włoszech w wyniku zakażania koronawirusem zmarły już 52 osoby - ogłosił rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli. Dotychczas zanotowano w całym kraju łącznie ponad 2 tysiące przypadków. 1835 osób nadal walczy z wirusem, dotychczas wyleczono 149 chorych.

Francja odnotowała dotychczas 191 przypadków zakażenia Covid-19. Trzy osoby zmarły. Źródłem zakażenia 107 przypadków Covid-19 we Francji są chorzy przebywający na terenie kraju, a 38 pochodzi ze stref ryzyka za granicą. Pozostałe przypadki są wciąż badane. Pozostałe przypadki są wciąż badane.

Autorka/Autor:ft\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Robert Edwards CC BY-SA Wikipedia