Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.
Niedziela w części kraju upłynęła pod znakiem burz. Grzmiało między innymi na Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie, Podlasiu, Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce, ale ciemne chmury widoczne były także nad północną częścią kraju - nad Pomorzem widoczna była chmura szelfowa. Wyładowaniom towarzyszyły opady deszczu oraz silny wiatr. Lokalnie pojawił się też grad, którego średnica sięgała kilku centymetrów.
Oberwanie chmury, grad. Wasze relacje
Gwałtowna burza przeszła w niedzielę około godziny 14 przez Oświęcim (woj. małopolskie). Podczas wyładowań sypnęło gradem. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.
Silny wiatr zerwał dach kościoła w Brzesku w Małopolsce. Do zdarzenia doszło podczas nabożeństwa. Z kościoła ewakuowano około 500 osób, które uczestniczyły w mszy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem.
Interwencje na Podkarpaciu
270 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków intensywnych burz, które przeszły w niedzielę wieczorem i w nocy nad Podkarpaciem. Najczęściej strażacy usuwali połamane gałęzie i konary z chodników i jezdni.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik podkarpackich strażaków st. bryg. Marcin Betleja, działania strażaków polegały również na wypompowywaniu wody z zalanych posesji i udrażnianiu przepustów drogowych.
- Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach ropczycko-sędziszowskim, rzeszowskim, strzyżowskim i dębickim. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - dodał strażak.
Z powodu zerwanych linii energetycznych bez prądu o godzinie 22 w niedzielę było około 800 odbiorców w rejonie Rzeszowa. Trzy godziny wcześniej problem dotyczył około 3 tys. gospodarstw w rejonie Krosna.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pan Krzysztof/Kontakt24