TVN24 | Świat

Prezydent może więcej. W Egipcie wprowadzono poprawki do ustawy o stanie wyjątkowym

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP

Abd el-Fatah es-Sisi podpisał poprawki do ustawy o stanie wyjątkowym. Dają mu one dodatkowe uprawnienia, które zdaniem rządu są niezbędne do walki z epidemią COVID-19- poinformowała w sobotę agencja AP. Według oficjalnych danych w Egipcie potwierdzono niemal 9 tysięcy zakażonych, a ponad 500 osób zmarło.

Zmiany, ratyfikowane przez parlament w kwietniu, pozwalają prezydentowi zawieszać zajęcia w szkołach i na uniwersytetach oraz poddawać kwarantannie osoby powracające z zagranicy. Obejmują także rozszerzenie uprawień do zakazywania publicznych i prywatnych spotkań, protestów, uroczystości i innych form zgromadzeń. Dzięki poprawkom prezydent Abd el-Fatah es-Sisi może również między innymi odroczyć podatki i zapewnić wsparcie ekonomiczne sektorom, które ucierpiały w wyniku pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Stan wyjątkowy od kwietnia 2017

Jak podała AP, zdaniem egipskiego rządu poprawki są niezbędne do walki z epidemią COVID-19. Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oceniła jednak, że tylko pięć z 18 poprawek jest wyraźnie związanych ze zdrowiem publicznym, a nowe uprawnienia można wykorzystać za każdym razem, gdy ogłaszany jest stan wyjątkowy.

W odpowiedzi na pandemię Egipt wstrzymał międzynarodowe podróże lotnicze i zamknął szkoły, uniwersytety, meczety i kościoły. Wprowadził też godzinę policyjną obowiązującą od 21 do 6.

Stan wyjątkowy obowiązuje w Egipcie od kwietnia 2017 roku. Wprowadzono go w wyniku zamachów członków Państwa Islamskiego na kościoły koptyjskie w miastach Tanta i Aleksandrii. Zginęło w nich 45 osób. Ataki w Niedzielę Palmową w 201 7 r. przeprowadziło Państwo Islamskie.

Pierwszy zamach miał miejsce w kościele św. Jerzego w mieście Tanta w delcie Nilu. Zginęło tam 27 osób, a 77 zostało rannych - podały władze. W kilka godzin później zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy przed koptyjską katedrą św. Marka w nadmorskiej Aleksandrii, zabijając 16 ludzi, w tym trzech policjantów i raniąc 40 osób.

Pod koniec kwietnia tego roku stan wyjątkowy został przedłużony o kolejne trzy miesiące.

Według oficjalnych danych w Egipcie potwierdzono niemal 9 tysięcy zakażonych, a ponad 500 osób zmarło.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.kremlin.ru

Tagi:
Raporty: