Nowa metoda wykrywania koronawirusa. Aż 15 tysięcy zakażonych w ciągu doby

TVN24 | Świat

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

W ciągu ostatniej doby koronawirus zabił aż 254 osoby - poinformowały w czwartek władze Chin. W prowincji Hubei będącej pierwotnym ogniskiem epidemii stwierdzono w tym czasie blisko 15 tysięcy nowych przypadków zakażeń, a w całym kraju ponad 15 tysięcy. Komisja zdrowia prowincji poinformowała, że największą jak dotąd liczbę zakażeń w ciągu doby udało się wykryć dzięki nowej metodzie diagnostycznej.

W czwartek nastąpił znaczny wzrost liczby ofiar śmiertelnych. 254 zgony, które zanotowano w 24 godziny w całych Chinach kontynentalnych, to smutny "rekord". Wcześniejszy - 103 - zanotowano w poniedziałek.

W chińskiej prowincji Hubei wykryto w czwartek 14 840 nowych przypadków zakażeń, a w całym kraju prawie 15 200. Łącznie w Hubei było lub wciąż jest zakażonych ponad 48 000 osób. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia przekazała, że w całych Chinach zanotowano w środę na koniec dnia 59 805 takich przypadków - napisała w czwartek po godz. 9. agencja Reutera.

Na całym świecie jest to już ponad 60 000 przypadków zakażeń.

Komisja zdrowia prowincji Hubei wytłumaczyła w środę, że znaczny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń wynika z tego, że uwzględniono przypadki zdiagnozowane przy użyciu nowych metod klinicznych. Jak informują chińskie media, mają one polegać na wykorzystaniu tomografii komputerowej (CT), która umożliwia szpitalom szybsze wykrywanie i izolowanie osób zainfekowanych.

Co to jest koronawirus? Jak się przed nim chronić?

Szef partii w prowincji Hubei zwolniony

Epidemia koronawirusa doprowadziła do dymisji w czwartek szefa struktur Komunistycznej Partii Chin w prowincji Hubei, Jiang Chaolianga - poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua. Na jego miejsce powołano burmistrza Szanghaju Ying Yonga.

Jiang Chaoliang stracił stanowisko
EPA/YM

Pod adresem władz prowincji formułowano zarzuty, że nie zareagowały odpowiednio szybko na pierwsze oznaki epidemii, które pojawiły się na jednym z targowisk żywnościowych w stolicy prowincji - Wuhanie. Wcześniej zdymisjonowano dwóch najwyższych rangą urzędników komisji zdrowia prowincji Hubei.

Nowe przypadki zakażenia na japońskim wycieczkowcu

Również w ciągu ostatniej doby 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono na japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie - podało w środę ministerstwo zdrowia Japonii. Tym samym liczba zakażonych wzrosła tam do 218.

Rejs został objęty dwutygodniową kwarantanną
PAP/EPA/JIJI PRESS

Na pokładzie wycieczkowca jest ponad 2666 pasażerów z ponad 50 krajów świata i 1045 członków załogi. Na statku jest też trzech Polaków - jedna osoba z załogi i dwóch turystów. W miniony piątek polski MSZ informował, że nie stwierdzono u nich koronawirusa.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? ZOBACZ MAPY

Koronawirus z Wuhanu

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Epidemia koronawirusa powodującego chorobę, określoną jako COVID-19, rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in.: Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

ads/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SHEPHERD ZHOU

Raporty: