Delta rozprzestrzenia się mimo lockdownów i zamkniętych granic. Mutacja dotarła do 74 krajów

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Istnieją obawy, że mutacja koronawirusa Delta wkrótce będzie odpowiadała za większość zakażeń na całym świecie - przekazał brytyjski dziennik "Guardian". W Wielkiej Brytanii wariant stanowi już 90 procent zakażeń.

Ogniska mutacji Delta zlokalizowano już w 74 krajach, w tym w Chinach, USA, Skandynawii, państwach afrykańskich oraz krajach Oceanii. "Guardian" informuje, że zdaniem naukowców, Delta rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż inne warianty i może powodować cięższe przechodzenie COVID-19.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Były szef Agencji Żywności i Leków (FDA) Scott Gottlieb powiedział, że liczba osób zakażonych Deltą podwaja się średnio co dwa tygodnie oraz że mutacja odpowiada za 10 procent nowych przypadków w USA. W Wielkiej Brytanii stanowi już 90 procent zakażeń. Dziekan szkoły zdrowia publicznego na Uniwersytecie Brown Ashish Jha określił Deltę "najbardziej zakaźnym szczepem jaki znamy".

Objawy, mylone z przeziębieniem

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako mutację, która powinna budzić zaniepokojenie, ponieważ powoduje cięższe objawy w tym ból brzucha, mdłości, wymioty, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Jest też złudna, ponieważ objawy łatwo mogą być mylone z przeziębieniem.

"Guardian" zwrócił uwagę, że Delta rozprzestrzenia się pomimo lockdownów i zamkniętych granic - czego dowodem jest wykrycie przypadków zakażeń w Melbourne w Australii, która izoluje się od reszty świata i wprowadziła surowe obostrzenia. W chińskim Kantonie urzędnicy odpowiedzialni za sektor zdrowotny poinformowali, że 12 procent zakażonych Deltą pacjentów w ciągu trzech do czterech dni od wystąpienia pierwszych objawów zachorowało poważnie. To czterokrotnie więcej niż przy innych wariantach.

Agencja Bloomberg, powołując się na informacje od państwowych organów odpowiedzialnych za zdrowie, wskazała, że szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer i AstraZeneca po dwóch dawkach mogą zapobiec hospitalizacji osób zakażonych mutacją Delta. Agencja rządowa Public Health England (PHE) w poniedziałek ogłosiła, że preparat firmy Pfizer jest skuteczny w tym zakresie w 96 procentach przypadków, zaś AstraZeneca w 92 procentach oraz że te wyniki są porównywalne z działaniem szczepionek na wariant Alfa.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP