TVN24 | Świat

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski. "Znaczne zaniepokojenie" Seulu

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski
Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski TVN24
wideo 2/2
TVN24 Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski

Korea Północna wystrzeliła w kierunku otwartego morza co najmniej dwa pociski krótkiego zasięgu - poinformowało w poniedziałek Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej.

Według ustaleń południowokoreańskiej armii pociski zostały wystrzelone w pobliżu miasta Wonsan, leżącego na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej. Swoją rezydencję ma tam King Dzong Un.

Pociski miały przelecieć 240 kilometrów i osiągnęły wysokość 35 kilometrów. Skierowane były w stronę otwartego morza. Nie wiadomo na razie, o jakiego rodzaju pociski chodzi, ale były to rakiety krótkiego zasięgu.

Pociski miały być wystrzelone w pobliżu miasta WonsanGoogle Maps

To prawdopodobnie kolejna odsłona ćwiczeń, które nadzoruje sam przywódca Korei Północnej. Poprzednia tego rodzaju próba odbyła się 28 listopada 2019 roku. Użyto wtedy uzbrojenia, nazwanego przez Koreę "superwielkimi wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi".

"Znaczne zaniepokojenie" Korei Południowej, Chiny apelują o dialog

Urząd prezydenta Korei Południowej poinformował, że na wiadomość o poniedziałkowej próbie doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Czung Euj Jong przeprowadził w celu jej przeanalizowania wideokonferencję z szefami odpowiednich resortów.

"Ministrowie wyrazili znaczne zaniepokojenie wznowieniem przez Koreę Północną po trzech miesiącach prób pocisków kierowanych bliskiego zasięgu. (Wskazali, że) tego rodzaju działania nie pomagają wysiłkom na rzecz rozładowania napięcia na Półwyspie Koreańskim i wezwali Koreę Północną, by ich zaprzestała" - głosi komunikat urzędu prezydenckiego. 

PAP

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ponowił apel do wszystkich krajów zaangażowanych w negocjacje nuklearne o zgodę i rozwiązanie kwestii Półwyspu Koreańskiego na drodze dialogu. - Sytuacja na półwyspie jest obecnie w ważnym okresie. Strona chińska apeluje do wszystkich zainteresowanych stron, by ceniły złagodzenie sytuacji, które ciężko było wypracować - powiedział Zhao.

Chiny uznawane są za największego sojusznika Korei Północnej, ale władze w Pekinie konsekwentnie opowiadają się za jej denuklearyzacją. Zapewniały również, że stosują się do wszystkich sankcji nałożonych na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zastój w negocjacjach nuklearnych z USA

Próby rakietowe Korei Północnej przypadają na okres zastoju w negocjacjach nuklearnych z USA oraz narastających napięć w relacjach Pjongjangu z Seulem. Władze Korei Północnej oskarżają USA o prowadzenie przeciwko ich krajowi wrogiej polityki i obwiniają je za niepowodzenie dotychczasowych rozmów.

Korea Płn. żąda zniesienia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji gospodarczych oraz wstrzymania wszystkich wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd. Waszyngton domaga się natomiast konkretnych kroków w kierunku całkowitej denuklearyzacji Korei Płn. 

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KCNA