Test rakietowy Pjongjangu. Pierwszy za prezydentury Bidena

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Korea Północna wystrzeliła w weekend dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu - poinformował Reuters. W środę nad ranem informację o wystrzeleniu rakiet potwierdził komitet szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej.

Reuters zwraca uwagę, że rakiety odpalono wkrótce po ogłoszeniu, że reżim północnokoreański nie podejmie rozmów z władzami Stanów Zjednoczonych, mimo sygnałów, iż administracja prezydenta Joe Bidena chce nawiązać kontakt. W czwartek pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Cze Son Hui poinformowała, że Pjongjang wyklucza możliwość podjęcia dialogu z Waszyngtonem, jeśli USA nie zmienią wrogiej polityki wobec Korei Północnej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Dziennik "Washington Post" zwrócił uwagę, że Pjongjang - wbrew dotychczasowej praktyce - nie poinformował o testach.

Amerykańskie media podkreślają, że kolejne testy nastąpiły w okresie, w którym administracja prezydenta Bidena dokonuje kompleksowego przeglądu polityki USA wobec Korei Północnej. W przyszłym tygodniu ma odbyć się w Waszyngtonie narada doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana ze swoimi odpowiednikami z Japonii i Korei Południowej.

Anonimowy przedstawiciel administracji Bidena, podobnie jak sam prezydent, pomniejszali we wtorek znaczenie tych testów podkreślając, że nie podpadają one pod kategorie prób objętych rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Biden oświadczył dziennikarzom, że "nic się nie zmieniło" i że nadal jest otwarty na dialog z Pjongjangiem.

Trudne relacje USA i Korei Północnej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w ubiegłym tygodniu, że likwidacja arsenału jądrowego Korei Północnej pozostaje priorytetem dla USA i aby osiągnąć ten cel Waszyngton jest gotów stosować zarówno zabiegi dyplomatyczne, jak i wywierać presję na Pjongjang.

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Północną znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku. Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna.

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości