Korea Północna odpowiada na sankcje. Groźbą rozbudowy arsenału jądrowego

Świat

tvn24Korea Północna grozi wzmocnieniem swego potencjału nuklearnego

W reakcji na zaostrzenie sankcji ONZ Korea Północna zapowiedziała dalszą rozbudowę swego potencjału jądrowego. - Nowe sankcje Rady Bezpieczeństwa są produktem wrogiej polityki USA - oświadczyły w sobotę władze w Phenianie. Jak podaje Reuters, władze w Phenianie odrzuciły rezolucję ONZ. Do dalszych negocjacji wezwały z kolei Chiny.

- Świat zobaczy, jak Korea Północna umacnia swoją pozycję państwa z arsenałem jądrowym - głosi opublikowane przez państwowe media oświadczenie.

Kolejne sankcje?

W odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną niedawno przez Koreę Północną Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrzyła w czwartek sankcje wobec Phenianu.

Jednocześnie wezwała do wznowienia negocjacji między Koreą Północną a USA, Chinami, Koreą Południową, Japonią i Rosją w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego. Wkrótce po decyzji Rady Bezpieczeństwa Phenian ogłosił, że zrywa wszystkie układy o nieagresji z Koreą Południową, wyłącza "gorącą linię" telefoniczną i zamyka przejście w Panmundżonie między obu krajami w Strefie Zdemilitaryzowanej. Wcześniej zapowiedział, że skorzysta z prawa dokonania ataku uprzedzającego na "agresorów".

Jak informuje Reuters, Korea Północna oficjalnie odrzuciła też rezolucję ONZ.

Chiny wzywają do rozmów

Po decyzji ONZ, w sobotę, Chiny wezwały społeczność międzynarodową do wznowienia negocjacji z Koreą Północną. - Sankcje nie kończą działań Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział na konferencji prasowej w Pekinie szef chińskiej dyplomacji Yang Jiechi. - Wszystkie strony powinny teraz zachować spokój i powściągliwość oraz unikać działań, które mogłyby prowadzić do zaostrzenia konfliktu - powiedział Jiechi. Podkreślił, że sankcje nie są najważniejszym sposobem rozwiązywania konfliktów.

Autor: mn//kdj/k / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: