Na białym koniu, w towarzystwie żony. Kim Dzong Un w "duchowej ojczyźnie" dynastii


Kim Dzong Un przemierzający na białym koniu ośnieżone pola i lasy wokół góry Pektu - takie zdjęcia w czwartek pokazały państwowe północnokoreańskie media, przypominając wyprawę przywódcy do "duchowej ojczyzny" jego dynastii. W podróży, którą Kim odbył pod koniec ubiegłego roku, towarzyszyła mu między innymi jego żona Ri Sol Ju oraz wysocy dowódcy armii - podała agencja Reutera.

Na nagraniach pokazanych przez państwowe media Kim Dzong Un wspólnie z żoną oraz świtą wojskowych konno przemierza tereny wokół Pektu. Na innych ujęciach wspólnie z towarzyszami ogrzewa się przy ognisku.

Wulkaniczny szczyt Pektu na granicy Chin i Korei Północnej jest najwyższą górą Półwyspu Koreańskiego (2744 metry nad poziomem morza) oraz - jak określa to agencja Reutera - "duchową ojczyzną" dynastii Kimów. Tam według reżimu miał urodzić się ojciec Kim Dzong Una, Kim Dzong Il, mimo że według historyków przyszedł on na świat w Rosji.

Kim Dzong Un na konnej wyprawie w górach. Towarzyszyła mu żonaKCNA
Kim Dzong Un na konnej wyprawie wokół góry Pektu, "duchowej ojczyzny" roduKCNA

Napięcie na Półwyspie Koreańskim

Analitycy uważają, że symbolika Kima na szczycie Pektu podkreśla opór północnokoreańskiego reżimu wobec międzynarodowej presji.

Pjongjang domaga się zniesienia sankcji nałożonych za jego zbrojenia oraz wstrzymania wszystkich wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej. Waszyngton żąda natomiast, aby najpierw podjęte zostały konkretne kroki w kierunku całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji Korei Północnej.

W 2019 roku Korea Północna przeprowadziła 13 prób pocisków rakietowych krótkiego zasięgu, z czego ostatnia miała miejsce pod koniec listopada. Dwukrotnie także w grudniu przetestowała silnik na paliwo ciekłe do rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Kim Dzong Un w towarzystwie wojskowychKCNA
Rakiety na Półwyspie KoreańskimPAP/Reuters

Autor: ft / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP