Koniec sporu na granicy w Himalajach. Żołnierze częstowali się słodyczami

Źródło:
PAP, Reuters
Premier Indii Narendra Modi i przywódca Chin Xi Jinping na szczcie BRICS
Premier Indii Narendra Modi i przywódca Chin Xi Jinping na szczcie BRICSReuters
wideo 2/3
Premier Indii Narendra Modi i przywódca Chin Xi Jinping na szczcie BRICSReuters

Indie i Chiny wycofały wojska z dwóch ostatnich pozycji na granicy w Himalajach i zakończyły trwający cztery lata spór graniczny - przekazał w środę Reuters. Źródła w indyjskiej armii podały, że obie strony wymieniają się na granicy słodyczami z okazji święta Diwali.

Porozumienie podpisane między Indiami a Chinami podpisano 22 października. Państwa zawarły porozumienie w sprawie patrolowania granicy w Himalajach, które doprowadziło do uregulowania konfliktu. Oba państwa są mocarstwami nuklearnymi.

Rozpoczęte w zeszłym tygodniu wycofywanie wojsk zostało zakończone - przekazał Reutersowi indyjski urzędnik. Jak donosi tygodnik "India Today" żołnierze wycofywali się z rejonów Depsang i Demchok, czyli ostatnich punktów, gdzie dochodziło do bezpośrednich walk.

CZYTAJ: Xiaokang niczym "zielone ludziki". Chińskie osadnictwo, o którym się milczy

Źródła w armii indyjskiej poinformowały, że obie strony wymienią się na granicy słodyczami z okazji hinduistycznego święta światła Diwali. Zapowiedziały także, że już wkrótce rozpoczną się skoordynowane patrole służb granicznych po obu stronach oraz regularne spotkania dowódców wojsk indyjskich i chińskich w celu utrzymania stabilności.

USA z zadowoleniem przyjmują wszelkie zmniejszenie napięć na granicy indyjsko-chińskiej - przekazał w środę dziennik "Hindu", przytaczając wypowiedź rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera. - Rozmawialiśmy z naszymi indyjskimi partnerami i zostaliśmy poinformowani (o wycofaniu wojsk - red.), ale nie odegraliśmy żadnej roli w tej rezolucji - oznajmił przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Xi i Modi spotkali się po raz pierwszy od pięciu latMAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA

Spór na granicy chińsko-indyjskiej

Spór dotyczący określenia przebiegu granicy między chińską prowincją Sinciang a indyjskim Kaszmirem sięga 1962 roku, kiedy doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego obu krajów.

Czytaj też: Xi i Modi spotkali się w Rosji, pierwszy raz od pięciu lat

W maju 2020 roku wybuchły starcia między wojskami w dolinie Galwan na indyjskim terytorium Ladakh, w wyniku których zginęło 20 indyjskich i czterech chińskich żołnierzy. Ostatnie podobne zdarzenie na tym spornym terenie odnotowano dwa lata temu.

Indie i Chiny dzielą granicę o długości około 4 tys. km, której część nie jest wyznaczona, gdyż na zachodzie granica przebiega przez Himalaje, w tym lodowce, a na wschodzie przez gęsto zalesione góry.

Chiny-Indie. Napięcie w HimalajachPAP

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock