Dlaczego Putin grozi otwartym wtargnięciem na Ukrainę. Cztery czynniki. Analiza

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osiem lat po rozpoczęciu niewypowiedzianej wojny Rosji w Donbasie prezydent Władimir Putin grozi Ukrainie otwartym wtargnięciem, co oznaczałoby katastrofalne skutki dla ukraińskiej państwowości i szokowy efekt dla Europy. Są cztery czynniki, które to wyjaśniają - twierdzi ekspert Ołeksandr Chara w analizie opublikowanej przez portal Ukraińska Prawda.

Pierwszy czynnik wymieniony przez Ukraińską Prawdę wiąże się ze Stanami Zjednoczonymi. Objęcie władzy przez prezydenta Joe Bidena było najprawdopodobniej rozpatrywane przez Moskwę jako szansa na polepszenie jej pozycji w porównaniu z kadencją Donalda Trumpa. Jak przypomniał autor publikacji, ekspert do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, były dyplomata Ołeksandr Chara, to za czasów, gdy Biden był wiceprezydentem USA, Rosja zaanektowała ukraiński Krym.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Wiosną zeszłego roku, by zmusić nową administrację amerykańską do odejścia od budowy strategii powstrzymywania Chin i do udziału w negocjacjach z Moskwą, Rosja stworzyła pokazowe wojskowe zagrożenie dla Ukrainy - ocenił analityk. Mając nadzieję na zmianę zachowania Putina, Biden w czerwcu zeszłego roku dał prezydentowi Federacji Rosyjskiej kilka miesięcy na ocenę korzyści wynikających ze "stabilnych i przewidywalnych stosunków" z USA, zaprowadzonych w zamian za konstruktywne rozwiązanie nagromadzonych problemów - dodał autor.

To - według analityka - nie było satysfakcjonujące dla Kremla, a czynnik czasu stawał się coraz bardziej krytyczny w związku z tegorocznymi, jesiennymi wyborami do Kongresu USA. Jest prawdopodobne, że republikanie uzyskają w nich większość. Jak zaznaczył portal, republikanie krytykują prezydenta i demokratów za słabe stanowisko wobec Rosji.

W obu izbach zarejestrowane są projekty Partii Republikańskiej dotyczące zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i silniejszego nacisku na Rosję. Kreml postanowił więc wykorzystać szansę, dopóki Biden, kontrolując Kongres, jest w stanie zagwarantować realizację hipotetycznych uzgodnień z Putinem.

Drugi czynnik

"Drugi czynnik to sytuacja w kluczowych unijnych i natowskich krajach. Socjaldemokrata Olaf Scholz jest w oczach Kremla słabym kanclerzem Niemiec i wywodzi się z tradycyjnie przyjaźnie nastawionej do Rosji partii. Co więcej, w umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP nie ma zgodności co do spraw zagranicznych" - zauważył autor.

Francja z kolei jest pochłonięta wewnętrznymi problemami i przygotowuje się do kwietniowych wyborów prezydenckich - dodał.

Kreml stracił iluzję

Kolejny czynnik to Ukraina: Kreml stracił iluzję, że "polityczny nowicjusz", prezydent Wołodymyr Zełenski, będzie realizować porozumienia mińskie w sprawie Donbasu zgodnie z rosyjską interpretacją.

Jak przypomniała Ukraińska Prawda, rosyjskie władze są niezadowolone m.in. z powodu uruchomienia Platformy Krymskiej, a wraz z blokadą prorosyjskich kanałów telewizyjnych i sprawą wszczętą wobec prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka narzędzia rosyjskiego wpływu na ukraińską politykę i społeczeństwo zmalały.

Ukraina rozwija zdolności obronne między innymi dzięki wsparciu zagranicznych partnerów i staje się coraz mniej podatna na militarne zagrożenie ze strony Rosji - ocenił Chara.

Sytuacja w Rosji

Ostatnim czynnikiem jest sytuacja w samej Rosji, gdzie nie tylko nie liczy się już na zniesienie sankcji, które zamroziły rozwój, lecz przeciwnie - dopuszcza się wprowadzanie kolejnych ograniczeń.

Z danych liczbowych wynika, że choć Rosja prawie pokonała negatywne skutki pandemii COVID-19 dla gospodarki, to przedsiębiorcy i regiony nie są bardziej zadowolone ani z powodu działań władz, ani poziomu życia.

Ukraińska Prawda podkreśliła, że konfrontacja z Zachodem doprowadziła do pełnego ograniczenia praw i wolności Rosjan. Nastroje protestacyjne akumulują się, ale nie mają jak się uwolnić w sposób demokratyczny, czyli poprzez pokojową zmianę władzy. Młodzi ludzie coraz mniej akceptują reżim. "A więc bez zewnętrznego wroga - i nawet jeśli nie zwycięstwa nad nim, to choć poczucia wielkości - osobista władza Putina jest zagrożona" - podsumował ekspert portalu.

tvn24.pl

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości