Blinken spotka się z Ławrowem. Departament Stanu: pod warunkiem, że Rosja nie przeprowadzi inwazji

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Napięcia na linii Rosja-Ukraina. Relacja reportera TVN24 z Kijowa
Napięcia na linii Rosja-Ukraina. Relacja reportera TVN24 z KijowaTVN24
wideo 2/21
Napięcia na linii Rosja-Ukraina. Relacja reportera TVN24 z Kijowa

Sekretarz stanu Antony Blinken spotka się w przyszłym tygodniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, jeżeli do tego czasu Moskwa nie zaatakuje Ukrainy - przekazał Departament Stanu USA.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przekazał, że do spotkania ma dojść w Europie. - Rosjanie zaproponowali datę na koniec przyszłego tygodnia. Dojdzie do niego pod warunkiem, że Rosja nie przeprowadzi inwazji na Ukrainę - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Jeżeli w następnych dniach (Rosjanie - red.) się do tego posuną, pokaże to jasno, że nigdy nie podchodzili poważnie do kwestii dyplomacji - dodał.

W piątek rosyjska agencja Interfax podała ponadto, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, że tego dnia odbędzie się rozmowa szefa resortu Siergieja Szojgu i jego amerykańskiego odpowiednika Lloyda Austina.

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

Biden przeprowadzi wideokonferencję z sojusznikami na temat Ukrainy

Biały Dom poinformował, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden będzie gospodarzem piątkowej wideokonferencji z udziałem przywódców Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i NATO.

Tematem rozmowy będzie kryzys rosyjsko-ukraiński. Planowane wielostronne rozmowy państw członkowskich NATO mają pomóc w wypracowaniu wspólnego planu działań w obliczu kryzysu dotykającego Ukrainę.

Konflikt wokół Ukrainy

Waszyngton nie ustaje w wysiłkach, by doprowadzić do deeskalacji w nasilającym się od kilku tygodni konflikcie. W pobliżu terytorium Ukrainy - na Białorusi i w Rosji - stacjonuje obecnie od 100 tys. do 130 tys. wojskowych. Koncentracja rosyjskich wojsk i uzbrojenia u granic Ukrainy niesie wielkie zagrożenia dla tego państwa.

Rzeczywiste zamiary Kremla nie są znane. Reuters podkreśla, że w świetle ustaleń amerykańskiego wywiadu, Rosjanie mogą dopuścić się prowokacji, by uzasadnić napaść na Ukrainę.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości