Biden o demokracji i sojuszu z Europą: Ameryka wróciła

Autor:
momo
Źródło:
TVN24, PAP

Ameryka wróciła - oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent USA bierze udział w wirtualnym panelu wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

- Na początku mojej kadencji wysyłam jasny przekaz całemu światu - Ameryka wróciła. Sojusz transatlantycki także wrócił. Nie patrzymy wstecz, patrzymy w przyszłość, wspólnie - mówił podczas wirtualnego panelu prezydent USA Joe Biden. Jak podkreślił, "sojusz transatlantycki jest silnym fundamentem naszego bezpieczeństwa, a partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest i pozostanie w mojej opinii podstawą wszystkiego, co chcemy osiągnąć w XXI wieku".

- Wiem, że ostatnie kilka lat nadwyrężyło nasze relacje. Ale zapewniam, że Ameryka chce znów współpracować z Europą - oświadczył Biden.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Demokratyczny postęp jest atakowany"

Jak mówił amerykański prezydent, świat jest w kluczowym punkcie walki między zwolennikami demokracji i autokracji.

- Demokratyczny postęp jest atakowany. Jesteśmy w kluczowym punkcie, jesteśmy w środku fundamentalnej debaty między tymi, którzy uważają, że autokracja jest najlepszą drogą na przyszłość oraz tymi, którzy twierdzą, że demokracja jest niezbędna. Musimy udowodnić, że demokracja to nie relikt historii - powiedział Biden.

Prezydent uważa, że Zachód musi przygotować się na długoterminową rywalizację z Chinami. Zaznaczył, że mimo spodziewanej "twardej" konkurencji z Pekinem cieszy się na nią, bo wierzy, że USA i jej sojusznicy przeważą i to do nich należeć będzie przyszłość. Prezydent dodał, że Pekin dopuszcza się "gospodarczych nadużyć" w stosunku do światowego porządku ekonomicznego i że on będzie się temu sprzeciwiał.

Zapowiedział również opór wobec rosyjskich prób rozbicia Zachodu oraz stosowania korupcji i dezinformacji jako broni przeciwko niemu. - Dlatego integralność terytorialna Ukrainy jest dla nas nieodzowna - stwierdził Biden.

Monachium wyznacza kierunek

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się pod hasłem "Beyond Westlessness: Renewing Transatlantic Cooperation, Meeting Global Challenges" (Poza dominacją Zachodu: odnowienie współpracy transatlantyckiej, sprostanie globalnym wyzwaniom). "Najważniejsi decydenci na świecie spotykają się, by przedyskutować sposoby odbudowy i odnowienia sojuszu transatlantyckiego, a także zwrócić uwagę na obszary, w których współpraca transatlantycka i międzynarodowa są najpilniejsze" - napisano na stronie organizatorów konferencji. W edycji specjalnej MSC znajdują się kluczowe zagadnienia, które będą ponownie omawiane na głównej Konferencji oraz w innych formatach MSC w ciągu roku.

Autor:momo

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości