"Do lata 70 procent dorosłych". Komisja Europejska apeluje o przyspieszenie szczepień

Komisja Europejska na dwa dni przed szczytem unijnych przywódców przedstawiła w opublikowanym we wtorek komunikacie rekomendacje dalszych działań w walce z pandemią. Priorytetem jest przyspieszenie szczepień. "Naszym celem jest zaszczepienie do lata 70 procent dorosłych" – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska przede wszystkim apeluje o przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej - jej zdaniem, do marca 2021 roku powinno być zaszczepionych co najmniej 80 procent osób w wieku powyżej 80 lat i 80 procent pracowników służby zdrowia i opieki społecznej w każdym państwie członkowskim. Do lata 2021 roku państwa członkowskie powinny zaszczepić co najmniej 70 procent dorosłej populacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

1801N364XR PIS DNZ SEBASTIAN
Pfizer ogranicza dostawy szczepionek
Źródło: TVN24

"Celem jest zaszczepienie do lata 70 procent dorosłych"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że "szczepienia są kluczowe dla wyjścia z kryzysu". - Zapewniliśmy już wystarczająco dużo dawek, żeby zaszczepić całą populację Unii Europejskiej. Potrzebujemy teraz szybszego dostarczania dawek i przyspieszenia szczepień. Naszym celem jest zaszczepienie do lata 70 procent dorosłych – oświadczyła. - To może być punkt zwrotny w naszej walce z wirusem. W każdym razie, zakończymy tę pandemię, gdy na całym świecie ludzie będą mieli dostęp do szczepionek. Postawiliśmy sobie również za cel wsparcie i zapewnienie szczepionek naszym sąsiadom i partnerom na całym świecie – dodała.

Komisja wzywa również władze unijnych krajów, by nadal egzekwowały na swoim terytorium zachowywanie dystansu społecznego, ograniczenia kontaktów, zwalczały dezinformację, koordynowały ograniczenia w podróżowaniu, przyspieszyły przeprowadzanie testów oraz zwiększyły możliwości śledzenia kontaktów i sekwencjonowania genomu, aby szybko wykrywać nowe warianty wirusa.

W opublikowanym na stronie internetowej Komisji Europejskiej komunikacie zostały też określone kluczowe zadania na najbliższy czas dla państw członkowskich, Komisji, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA). Mają one zmniejszać ryzyko zarażenia i utrzymać rozprzestrzenianie się wirusa pod kontrolą.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

"Państwa członkowskie powinny zaktualizować swoje strategie testowania"

"Komisja, państwa członkowskie i EMA będą współpracować z przedsiębiorstwami, aby w pełni wykorzystać potencjał Unii Europejskiej w zakresie zwiększania zdolności produkcyjnej szczepionek. Komisja pracuje z państwami członkowskimi nad świadectwami szczepień, by były w pełni zgodne z unijnymi przepisami o ochronie danych (…). Wspólne stanowisko ma zostać uzgodnione do końca stycznia 2021 r., tak by umożliwić szybkie wykorzystanie świadectw w systemach opieki zdrowotnej w całej Unii i poza nią" – czytamy w dokumencie Komisji.

"Państwa członkowskie powinny zaktualizować swoje strategie testowania, aby uwzględnić nowe odmiany (wirusa) i rozszerzyć stosowanie szybkich testów antygenowych, (...) powinny pilnie zwiększyć sekwencjonowanie genomu do co najmniej 5 proc., a najlepiej do 10 proc. pozytywnych wyników testów” – poinformowano.

"Należy zastosować środki w celu dalszego zmniejszenia ryzyka przenoszenia związanego ze środkami podróżowania (…). Należy zdecydowanie odradzać wszelkie podróże, które nie są niezbędne, do czasu znacznej poprawy sytuacji epidemiologicznej. Proporcjonalne ograniczenia dotyczące podróżowania, w tym testowanie podróżnych, powinny zostać utrzymane dla osób podróżujących z obszarów o większej częstości występowania wariantów wzbudzających obawy" – wylicza Komisja Europejska.

Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides podkreśliła, że współpraca, solidarność i determinacja mogą niebawem zapewnić zwalczenie wirusa. - Musimy prędko podjąć działania przeciwko nowym wariantom wirusa – zwróciła uwagę. - Do zaszczepienia wszystkich Europejczyków potrzeba czasu i do tego czasu musimy stawiać skoordynowane kroki. Szczepienia, testowanie i ustalanie kolejności muszą być prowadzone szybciej – podkreśliła.

Czytaj także: