Kolejny "polski obóz pracy"

Aktualizacja:
 
To kolejny przypadek pisania o "polskich obozach pracy" czy "polskich obozach koncentracyjnych"TVN24

Tym razem padło na Trawniki - po raz kolejny zagraniczne media piszą o "polskim obozie pracy", mimo że chodziło o hitlerowski obóz na terenie polski. Niemiecka agencja DPA, która użyła nieprawdziwego sformułowania, już sprostowała swoją depeszę.

W czwartkowej depeszy nt. ekstradycji do Austrii oskarżonego o zbrodnie wojenne Josiasa Kumpfa, Deutsche Presse-Agentur pisze:

Obecnie 83-letni (Kumpf), jako członek dywizji SS >>Totenkopf<< w polskim obozie pracy Trawniki brał udział w masakrze 8000 Żydów, poinformowało w czwartek ministerstwo sprawiedliwości USA. fragment depeszy DPA

Skorygują

Później jej słowa przytoczyły poczytne niemieckie gazety takie jak np. "Der Tagesspiegel" i "Die Zeit".

W związku z publikacją w redakcji DPA interweniowała polska ambasada. Rzeczniczka prasowa ambasady Maria Bartczak poinformowała o zapewnieniach agencji, że korekta nastąpi możliwie szybko. Nastąpiło to w piątek przed południem. W sprostowanej wersji depeszy, słowa "w polskim obozie pracy Trawniki" zastąpiono sformułowaniem: "w nazistowskim obozie pracy przymusowej Trawniki w okupowanej Polsce".

Błąd nie jest taki rzadki. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni o "polskich obozach koncentracyjnych" dwukrotnie napisał amerykański "Washington Post", raz dodatek do włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Mówiono o nich także na antenie francuskiej telewizji France2.

Wcześniej fałszywego sformułowania użyły np. niemiecki "Die Welt" czy północnoirlandzki "Tyrone Courier"

Hitlerowski obóz

Hitlerowski obóz w Trawnikach (obecnie woj. lubelskie) powstał w latem 1941 r. Pełnił głównie funkcję obozu pracy. Wykorzystywano w nim siłę roboczą Żydów przywożonych do Trawnik z terenów Generalnej Guberni i z zagranicy. 3 listopada 1943 roku w akcji likwidacyjnej "Dożynki" zamordowano niemal wszystkich Żydów z obozu w Trawnikach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24